Bush, Sarkozy'ye karşı çıktı

  • Giriş : 10.06.2007 / 16:35:00

ABD Başkanı George W. Bush, Kosova'nın nihai statüsü konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu sürecin ertelenme isteğine karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Berişa ile beraber ortak basın açıklaması yapan başkan Bush, Sarkozy'nin G8 toplantısında ortaya attığı düşüncenin, Sırbistan ile Kosova arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi için bir süreç önerisi olduğunu; ancak G8 ülkelerinin çoğunun bunu desteklemediklerini belirtti.

Bush, Arnavutluk Başbakanı ile görüşmesinin ardından Adriyatik Birliği (A3) ülkeleri Arnavutluk, Makedonya ve Hırvatistan Başbakanlarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Bush, burada da A3 ülkelerinin NATO yolunda ortak çalışmalar yapmaya davet etti.

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa'nın düzenlediği öğle yemeğine Başkan Bush'un yanı sıra Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader, Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topalli ve çok sayıda siyasi de katıldı. Görüşmede, Bush A3 ülkelerini NATO'ya entegrasyon yolunda ortak çalışmalar yapmaya davet etti. Bush, "Sizler ayrılmaz üç ülkesiniz. NATO yolunuz ortak görünüyor. Bunun için ortak çalışmalarınız olması gerekiyor" dedi.

Öğle yemeğinde konuşulan bir başka konu ise Kosova'nın nihai statüsü oldu. Başkan Bush ile birlikte A3 ülkelerinin başbakanları de BM özel temsilcisi Marti Ahtisari'nin planını desteklediklerini açıkladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious