Bush, 'Savaş Çarı'nı belirledi

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush'un, Irak ve Afganistan'daki savaşları idare edecek "savaş çarı"nı belirlediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, Bush'un bu görev için uzun bir arayıştan sonra Pentagon'un operasyonlar sorumlusu korgeneral Douglas Lute'ı belirlediğini söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, Irak ve Afganistan savaşlarını yönetmek üzere oluşturulması planlanan yeni görev için, ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston'a öneri götürdüğü, ancak Ralston'un bu teklifi kabul etmediği bildirilmişti.

The Washington Post gazetesi, geçen ay yayımladığı haberde, yeni oluşturulacak göreve getirilecek kişinin doğrudan Bush'a ve onun Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'e bağlı olmasının, Pentagon'a ve Dışişleri Bakanlığına talimat verme yetkisi bulunmasının planlandığını yazmıştı.

Washington Post, Ralston'un yanı sıra teklifin götürüldüğü emekli orgeneraller John Sheehan ve Jack Keane'in de bu görevi reddettiğini belirtmişti.

Gazete, Beyaz Saray'ın, bu görev için hem yetenekli, hem de istekli üst düzey emekli generaller aradığını, ancak üç generalin teklifi reddetmesinden anlaşılacağı gibi uygun kimseyi bulmakta çok zorlandığını kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious