Bush, sorunun diplomatik yollarla çözülmesini istiyor

Bush, sorunun diplomatik yollarla çözülmesini istiyor.12749
  • Giriş : 07.11.2007 / 19:11:00

Bush, İran'la yaşanan nükleer krizin diplomatik yollarla çözülebileceğine kesin olarak inandığını ve bunun için çaba harcamaya devam edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Alman özel televizyonları RTL ve "n-tv"ye verdiği röportajda, "Sorunun diplomatik yollarla çözülebileceğine kesinlikle inanıyorum ve bunun için çaba harcamaya devam edeceğim. Başbakanla (Angela Merkel) yapacağımız görüşmede de bu önemli konuyu ele alacağız" dedi.

Başkan Bush, Beyaz Saray'da yapılan röportajda İranlılara seslenerek, "Biz halkınıza ve tarihinize saygı duyuyoruz. Ancak hükümetiniz, ülkenizi dışlayan kararlar alıyor" diye konuştu.

Üçüncü Dünya Savaşı çıkabileceğine ilişkin açıklamalarının yanlış anlaşıldığını da kaydeden Bush, "(Üçüncü Dünya Savaşının önlenmesi isteniyorsa) dedim. 'Üçüncü Dünya Savaşını istiyorum' demedim. Bunu, bu ülke UAEK'nin kararlarına uymadığı, yani nükleer programını açıklamadığı ve İsrail'i yok etmek istediğini söylediği için dedim. Biliyor musunuz, eğer Üçüncü Dünya Savaşını başlatmak istiyorsanız, İsrail'e nükleer bombayla saldırmanız yeterli. Bu nedenle 'şimdi harekete geçme zamanıdır' dedim. Bu ne bir tahmin, ne de bir istekti" diye konuştu.

İran'a karşı yine de son çare olarak askeri seçeneğin bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruya üzerine Bush, askerlerini iki kez "ateşe sürüklediğini" ve bunun iyi bir tecrübe olmadığını ifade ederek, bu nedenle sorunu diplomatik yollarla çözme çabası içinde olduğunu ve bunu, dünya hep bir ağızdan konuştuğu takdirde başarabileceklerine inandığını, Almanya Başbakanı Merkel'in de tehlikenin bilincinde olduğunu, bu nedenle sorunu barışçı yoldan çözmek istediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious