Bush, stratejisi için tarih verdi

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı Bush, Irak'a asker gönderilmesini öngören yeni Irak stratejisinin, bu ülkedeki mezhep çatışmasını hemen sona erdirmeyeceğini, sonuçlarının zaman alacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, 4 bin civarında askerin yakında Irak'a gideceği Georgia'daki Fort Benning üssünde yaptığı konuşmada, sabır çağrısında bulunarak, "Yeni strateji, hemen meyvelerini vermeyecek. Bu zaman alacak" dedi.

ABD Başkanı, Amerikalı komutanların Anbar bölgesindeki direnişin üstesinden gelmek için iyi bir fırsat bulunduğuna inandığını belirterek, Anbar'a gönderilecek 4 bin takviye askerin buna yardımcı olacağını söyledi. Irak'ta demokrasinin gelişebileceğini belirten Bush, amaçlarının bu tür isyanların bastırılması olduğunu kaydetti.

Bush ayrıca, Iraklı Şii din adamı Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'na silahsızlanma çağrısında bulundu. ABD'nin yeni Irak stratejisini açıklayan Başkan George W. Bush, başta başkent Bağdat olmak üzere Irak'ta güvenliğin sağlanması için bu ülkeye 20 binden fazla takviye Amerikan askeri göndereceğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious