Bush, Suriye ve K.Kore'yi uyardı

Bush, Suriye ve K.Kore'yi uyardı.10851
  • Giriş : 30.04.2008 / 08:04:00

ABD Başkanı George W. Bush, ABD'nin bir süre önce yaptığı Suriye-Kuzey Kore nükleer işbirliğine ilişkin açıklamadaki amacın, Şam, Pyongyang yönetimlerine ve yanı sıra Tahran yönetimine nükleer niyetleriyle ilgili sert mesaj göndermek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, bu açıklamayla, belirli siyasi hedefleri ortaya koymak istediklerini belirterek, bunlardan birinin Kuzey Korelilere, kendileri hakkında kendilerinin düşündüğünden daha çok şey bilebildiklerini göstermek olduğunu ifade etti.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), İsrail'in 6 Eylül'de Suriye'de vurduğu hedefin, tamamlanmasına kısa süre kalan bir nükleer santral olduğunu öne sürmüştü. Suriye iddiayı reddetmişti.

Ortadoğu'yu gelecek ay ziyaret edeceğini belirten Bush, İsrail-Filistin barış anlaşmasına, görev süresinin dolacağı ocak ayına kadar varılacağı konusunda hala ümitli olduğunu söyledi.

Bush, Hamas'ı da durumu istikrarsızlaştırmak, karmaşa yaratmak için İsrail'e roket saldırıları düzenlemekle suçladı.

Başkan Bush, basın toplantısında daha sonra artan gıda ve enerji fiyatları yüzünden Amerikan ekonomisinin "zor bir dönemle" karşı karşıya olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious