Bush, tehditin dozunu artırıyor

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı Goerge Bush, İran'ın, uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında önerilen pakete cevap vermek için aylarca değil haftalarca süresi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'le ortak basın toplantısı düzenleyen George Bush, İran'ın Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üyesi ile Almanya tarafından önerilen pakete cevap vererek nükleer silah peşinde olmadığını kanıtlaması için sınırlı bir zamana sahip oldığunun altını çizdi.

Bush, İran'ın uranyum zenginleştirmeyi durdurmaması halinde Birleşmiş Milletler Güvenik Konseyi'nin harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Amerikan yönetimi, İran'dan öneriyi hemen reddetmemesi ve bu ülkenin teşvik paketini incelemek için haftalara süreye sahip olduğunu açıklamıştı.

"ZERKAVİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ ŞİDDET OLAYLARINI BİTİRMEZ, AZALMASINA YARDIMCI OLUR"

Irak'taki El Kaide örgütünün lideri Ebu Musab El Zerkavi'nin öldürülmesinin ülkedeki şiddet olaylarını azaltmayacağını ifade eden Bush, bununla birlikte güvenliğin sağlanmasına çok yardımcı olacağını vurguladı.

Zerkavi'nin tek amacının Irak'ta demokrasinin yayılmasını engellemek ve mezhep çatışmasını körüklemek olduğunu öne süren ABD Başkanı, "Zerkavi'nin ortadan kaldırılması El Kaide'ye büyük bir darbedir. Bu savaşı bitirmez, şiddet olaylarının sona ermesine neden olmaz, ama çok yardımcı olur" şeklinde konuştu.

Bush, Irak'taki Amerikan güçlerinin mümkün olan en kısa zamanda çekilmesini görmek istediğini, fakat bunun Irak'taki zafere bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious