Bush: 'ABD'nin Irak'taki başarısı hayati önem taşıyor'

Bush: 'ABD'nin Irak'taki başarısı hayati önem taşıyor'  .10511
  • Giriş : 12.01.2008 / 12:15:00

ABD Başkanı George Bush, ülkesinin Irak'taki başarısının, Orta Doğu'da istikrar için hayati önem taşıdığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, çıktığı Orta Doğu gezisi çerçevesinde geldiği Kuveyt'te 9 bin Amerikan askerini barındıran Arifcan kampını ziyaret etti. ABD Başkanı, askeri kampı ziyaretinde, Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı General David Petraeus ve Büyükelçi Ryan Crocker'den brifing aldı.

Bush, Kuveyt'teki bu en büyük askeri kampta yaptığı konuşmada, 2008 yılının daha büyük bir gelişme getirmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Başkan Bush, Irak'a bir yıl önce yapılan Amerikan askeri yığınağının Irak'ı "ümidin geri döndüğü bir yer" haline getirdiğini söyledi ve "ABD'nin dostlarına arkasını dönmemesi gerektiği" uyarısında bulundu.

Irak'tan temmuza kadar 30 bin askerin çekilmesi planlarına atfen Bush, açıkladıkları planları uygulayacaklarını ifade etti.

Irak'tan daha fazla Amerikan askerinin çekilmesi konusunda henüz karar verilmediğini belirten Bush, Irak'taki asker sayısının azaltılmasının, bu bölgenin durumuna bağlı olacağını ve bu kararı martta tavsiyede bulunacak General Petraeus'a bırakacağını söyledi.

Irak'taki en üst düzey iki yetkili olan Petraeus ve Büyükelçi Crocker, Kongreye martta Irak'taki savaşla ilgili rapor sunacak. İkilinin geçen yıl eylülde sunduğu rapordan sonra Bush, temmuza kadar askerlerin bir bölümünü geri çekebileceğini, ancak bu ülkedeki asker sayısını yaklaşık 130 binde tutumaya devam edeceğini söylemişti.

Irak hükümetinin kaydettiği ilerlemeleri de savunan Bush, ancak hükümetin daha yapması gereken çok iş bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious