Bush bana daha kötülerini söyledi!

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Bush hakkında yaptığı sert çıkışlarla ve son olarak BM Genel Kurulu'nda kendisine yine "şeytan" diyen Venezüella Devlet Başkanı Chavez, Bush'un kendisine daha kötülerini söylediğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zalim, popülist diktatör, uyuşturucu taciri, bunlardan bazıları. Ben Bush'a saldırmıyorum. Basitçe Bush'un saldırılarına karşı koyuyorum." dedi. Açıklamasına "Bush tüm dünyaya saldırıyor. Hem de sadece sözlerle değil bombalarla" diye devam eden Hugo Chavez, ABD Başkanı'nın Bağdat ve Lübnan'a gönderdiği bombaların, BM Genel Kurulunda sarf edilen sözlerden daha fazla zarar verdiğini ifade etti.

Röportajında Latin Amerika'da yükselen "21. yüzyıl sosyalizmine" de değinen Venezüella lideri, "Washington destekli kapitalist reformların, Latin Amerika'da çöktüğünü gördükten sonra artık kapitalizm ve sosyalizm arasında üçüncü bir yol olduğunu düşünmeye başladım. Kapitalizm, şeytanın ve sömürünün yoludur. Eğer dünyaya gerçekten Hz. İsa'nın gözlerinden bakarsanız - ki ben onun ilk sosyalist olduğunu düşünüyorum- sadece sosyalizmin gerçek bir toplum yarattığını görürsünüz" ifadelerini kullandı.

Hugo Chavez, BM'nin, önümüzdeki ay Venezüella'ya Güvenlik Konseyi'nde daimi olmayan üyeliğini oylayacağı konusunda da emin olduğunu dile getirdi. Bunu da içinde bulundukları duruma bağlayan Chavez, "(BM'nin) ABD'nin kurşunlarına engel olmaya ihtiyacı var" ifadesini kullandı. Chavez, BM üyelerinin, kendilerini bu konuda çok etkili olduğunu bilediklerini dile getirdi. Sosyalist lider "ABD, Venezüella'nın Konsey'deki varlığından korkuyor; çünkü bizim üçüncü dünya için bağımsız bir oy olacağımızı biliyor" dedi.


Röportajında ülkesinin en büyük petrol ihracatçısı olmasına da değinen Chavez, "Bush, Irak petrolünü istiyor. Ama bana kalırsa bizim petrolümüzü de istiyor. Ancak petrol fiyatlarının yüksek olmasının sebebi, ABD'nin tüketim şeklinin altında yatıyor. Onların pervasızca petrol tüketmeleri, bir çeşit intihardır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious