Bush: 'CIA'in gözaltı programına paha biçilemez'

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush CIA'in terör şüphelilerini sorguladığı gözaltı programının "paha biçilmez" olduğunu söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Washington Post gazetesi tarafından ortaya çıkarılan CIA'in gizli gözaltı programı uluslararası camiayı şok etmiş ve Bush yönetimi insan hakları örgütlerinin büyük eleştirilerine maruz kalmıştı.
Bush, haftalık radyo konuşmasında ise CIA'in programını övdü ve programın Amerika'nın ve müttefiklerinin güvenliği açısından "paha biçilemez" değerde olduğunu söyledi. Bush, "Bu program 11 Eylül saldırılarının kilit noktadaki mimarlarını belirleyerek yakalamamıza yardım etti" diye konuştu.

CIA'in elindeki şüphelilerden elde edilen bilgiler sayesinde El Kaide'nin saldırı planlarının açığa çıkarıldığını ve örgütün önemli isimlerinin yakalandığını iddia eden Bush "İstihbarat yetkililerimize göre bu program olmasaydı El Kaide ve bağlantılı örgütler Amerika topraklarında yeni bir saldırı düzenlemiş olacaktı" diye konuştu. Bush, sözlerini "Amerika kararlı düşmanlarla karşı karşıya. Uzun vadede bu düşmanları yenmek ülke içinde güvenliğin artırılmasını ve yurt dışında askeri operasyonlar düzenlenmesini gerekli kılıyor" şeklinde sürdürdü.

Bush hafta içinde yaptığı açıklamada CIA'in 11 Eylül'ün planlayıcısı Halit Şeyh Muhammed dâhil üst düzey terör şüphelilerini Amerika dışındaki gizli gözaltı merkezlerinde tuttuğunu ilk kez kamuoyu karşısında açıkça ifade etmişti. Bush 14 terör zanlısının yakın bir tarihte bu merkezlerden Pentagon denetimindeki Guantanamo üssüne götürüldüğünü de belirtmişti.

CIA'in gözaltı programı çerçevesinde 11 Eylül'den bu yana gözaltına alınan terör zanlısı sayısının 100'den daha az olduğu iddia edilirken, son olarak Guantanamo'ya nakledilen 14 zanlıdan başka CIA'in elinde şüpheli kalmadığı belirtiliyor. Ancak Washington yetkilileri gözaltı programının devam edeceğini de ifade ediyor.

Başkan Bush 11 Eylül saldırılarının yıldönümü için düzenlenecek törenler için yarın ve pazartesi günü saldırıların gerçekleştirildiği Washington ve New York'a gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious