Bush füze inadından vazgeçmiyor

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Bush yönetimi, füze kalkanı sisteminin unsurlarının Doğu Avrupa’da konuşlandırılmasıyla ilgili resmi görüşmelere bu ay başlayacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’de Başkan George Bush yönetimi, Demokratların çoğunlukta olduğu Kongre’de artan itirazlara ve Rusya’nın tepkisine rağmen füze kalkanı sisteminin unsurlarının Doğu Avrupa’da konuşlandırılmasıyla ilgili resmi görüşmelere bu ay başlayacaklarını bildirdi.
Dışişleri Bakan Yardımcısı John Rood, meclis alt komisyonundaki toplantıda yaptığı konuşmada, füze savunma tesislerinin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya yerleştirilmesiyle ilgili bu ay sonunda resmi görüşmelere başlamak için Prag ve Varşova’ya gidecek heyete başkanlık etmeyi planladığını söyledi.
Bu arada, bir başka meclis alt komisyonunda bu hafta içinde Bush yönetiminin Polonya’ya 10 avcı füze ve Çek Cumhuriyeti’ne radar konuşlandırmak için isteği 319 milyon dolarlık bütçeyi 160 milyon dolar azaltarak geçirmişti. Ancak Bush yönetiminin istediği parayı, Temsilciler Meclisi ya da Senato’dan geçecek başka bir yasayla temin edebileceği belirtiliyor.
ABD’nin, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek füze tehdidine karşı geliştirdiğini söylediği füze kalkanı projesini Doğu Avrupa’ya genişletme planına Rusya, kendi güvenliğine bir tehdit olarak niteleyerek tepki gösteriyor.
Baştan beri, silahlanma yarışını artırabileceği eleştirileri getirilen füze savunma sistemiyle ABD, türünün ilk örneği olacak tesislerin İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek olan füze tehditlerine karşı Avrupa’yı da koruyabileceğini savunuyor.
Plana karşı olan kongre üyeleri de füze kalkanı teknolojisinin yeteri kadar denemesinin yapılmadığı ve NATO’daki müttefiklerle değerlendirilmediği eleştirisini de getiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious