Bush ile Nazarbayev görüştü

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Beyaz Saray'da yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bush, Nazarbayev'e “ABD'ye Irak savaşındaki desteği, teröristlerle mücadeledeki istekliliği ve Afganistan'ın istikrarlı bir demokrasiye dönüşmesinde yardımı için” teşekkür ettiğini söyledi.

Kazakistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne katılma arzusuna desteğini de dile getiren Bush, “eski sovyet cumhuriyetlerinden şimdi özgür bir devlet haline gelen bu önemli ülkenin gelişimini çok dikkatle izlediğini” söyledi ve “Sizin yönetiminizi takdir ediyorum” dedi.

Nazarbayev de Kazakistan'ın 15 yıl önce eski Sovyetler Birliği'nden ayrılışı konusunda ABD'nin desteği için şükranlarını dile getirdi. Kazakistan Devlet Başkanı, ekonomi, enerji ortaklığı, siyaset ve terörle savaşta yakın ortaklar haline geldiklerini söyledi.

Nursultan Nazarbayev ayrıca, teröristlerin bulunduğu ve nükleer silahlara silahlara sahip olmak isteyen ülkelerle kuşatılmaları durumunda, Orta Asya'da hiçkimsenin kendini güvende ve barış içinde hissetmeyeceğini de söyledi.

Bu arada, Bush ile Nazarbayev görüşmesinin yapıldığı saatlerde, iki ülke arasında Kazakistan'daki yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun nükleer silahların yapımında kullanılamayacak hale getirilerek seyreltilmesi konusunda iki ülkenin ilkesel anlaşmaya vardığı yönünde resmi açıklama yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious