Bush insan karşısına çıkamıyor!

Bush insan karşısına çıkamıyor!.12783
  • Giriş : 18.09.2008 / 09:58:00

Dev bankalar kağıttan kule gibi yıkılıyor. Krize çözüm bulunamıyor. Binlerce insan işsiz kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD finans piyasalarında başlayan ve giderek etkisini dünya genelinde
hissettiren krizle binlerce insanın işsiz kalmasını neden oldu. Dalga dalga yayılan krize yönelik tedbirlerin yetersiz kalması ise herkesi endişelendiriyor. ABD Başkanı George Bush'un ülke içine yapacağı geziyi ertelemesine
neden olan krizin etkilerini gidermeye yönelik yeni önlemler aranıyor.

Bu arada, yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflasını açıklamasının ardından yaşanan kriz piyasada güvensizlik sorununa yol açtı.

ABD'nin sigorta devlerinden American International Group'u (AIG) Merkez Bankası FED'in 85 milyar dolarlık acil kredi açması ile kurtarması bile güvensizlik sorununun azalmasına yardımcı olmadı.

New York'un menkul kıymetler borsasının bulunduğu ve ABD'nin ekonomik merkezi Wall Street'e bugün yine endişe ve hareketlilik hakim oldu.

Wall Street'te mali sistemle ilgili endişeler Dow Jones Sanayi Endeksinin günü yaklaşık 450 puan düşüşle kapamasına yol açtı.

Gazete yorumlarında Wall Street'te bundan bir süre önce yatırımcılara mali sıkıntıları olmadığı yönünde güvence veren Lehman Brothers ve AIG'nin bu duruma düşmelerinin ardından herkesin ''mali krizin yeni kurbanları kim olacak?'' şeklinde düşündüğünü belirtiliyor. Wall Street'te herkesin endişeli ve temkinli olduğu ve ''neredeyse kimsenin kimseye inanmadığı'' yorumları yapılıyor.  

MOSKOVA DA SARSILIYOR

Moskova Borsası'nda sert düşüşün sürmesinin ardından işlemler dün de durduruldu. Yurtdışında kapanan finansman muslukları dev Rus bankaları için tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor.  Tüm dünyada yatırımcılar piyasalarda yaşananları korkulu gözlerle izliyor. Her geçen gün yeni bir “dev”e ilişkin “batıyor” söylentileri çıkarken yatırımcılar panik halde nakite dönmenin savaşını veriyor. Bear Stearns ile başlayan ardından mortgage devleri Fannie Mae ve Freddie Mac'le hızlanan “iflas” furyası Lehman Brothers ve AIG'le devam ediyor. Önceki gün ABD hükümetinin, AIG'nin yüzde 79.9 hissesini 85 milyar dolarlık kredi karşılığında alması da global piyasalardaki tansiyonu düşürmeye yetmedi.  Özellikle İngiliz mortgage devi HBOS'un mali durumu ile ilgili haberler yetmezmiş gibi ABD'nin en büyük ilk iki yatırım bankası olan Goldman Sachs ve Morgan Stanley ile ilgili endişeler dev borsaları vurdu. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*