Bush Irak savaşını savundu

  • Giriş : 28.08.2007 / 22:06:00

Bush, binlerce gaziye hitaben yaptığı konuşmasında savaşı savundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

George W. Bush, binlerce gaziye hitaben yaptığı konuşmasında, Amerikalılar'dan aşırı ve radikal güçlerin ABD'yi Ortadoğu'dan çıkarmasına izin verilmesi durumunda neler olacağını değerlendirmelerini isteyerek, “Bölge, dramatik bir biçimde, uygar dünyayı tehlikeye atabilecek bir yola dönmüş olacak” dedi.

Bush, ABD'nin, ihtiyacı olduğu sırada Irak'ı terketmeyeceğini kaydetti.

İRAN

Bush ayrıca, İran'ın, atom bombasına sahip olması durumunda, Ortadoğu'da “nükleer katliam” olabileceği uyarında bulundu.

ABD Başkanı, İran'ın, nükleer silaha sahip olmaya giden teknolojiyi elde etme yönündeki mevcut çabalarının istikrarsızlık ve şiddetin hüküm sürdüğü bölgede “nükleer katliam” tehdidi yarattığını bildirdi.

İran Devrim Muhafızları grubunu Irak'taki “aşırı dinci gruplara” silah ve lojistik destek sağlamakla suçlayan Bush, “Tahran yönetimi bu tavrına son vermeli. Buna son verene dek askerlerimizi korumak için gerekli önlemleri alacağım” diye konuştu.

“İran'ın, teröre destek veren ülkelerin başında geldiğini” belirten Bush, İran'ı, Lübnan'daki Hizbullah, Filistin'deki Hamas ve İslami Cihad örgütlerine destek vermek ve Afganistan'daki Taliban örgütüne silah sağlamakla da suçladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious