Bush: "Irak'ta asker sayısı azaltılabilir"

Bush:
  • Giriş : 05.09.2007 / 13:32:00

Irak ziyaretini tamamladıktan sonra Avustralya'ya geçen ABD Başkanı George Bush, Irak'taki asker sayısının azaltılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, buna karşın yine takvim vermedi.

Irak'ta şiddet olaylarının azaltılması konusunda ilerleme kaydedildiğini savunan Bush, mezhepler arası uzlaşma yönündeki çabalarda başarı sağlandığını söyledi.

Bush, Iraklı yetkililerle birlikte çalışmanın ABD'nın güvenliği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Ülkedeki asker sayısının azaltılması konusunda bir takvim ortaya koymayan Bush, bu konuda Irak Büyükelçisi Ryan Crocker ve Irak'taki ABD askerlerinin komutanı David Patraeus'un açıklayacağı raporun belirleyici olacağını söyledi.

Avustralya Başbakanı Howard da Irak konusunda ABD'ye olan tam desteğini yineledi.

Petraeus: "ABD askerleri gelecek yıl martta çekilebilir"

Irak'taki ABD güçlerinin komutanı General David Petraeus da, Irak'taki Amerikan askerlerinin gelecek yıl mart ayında çekilmeye başlamasını tavsiye edebileceğini belirtti.

ABC televizyonuna açıklamada bulunan General Petraeus, Amerikan birliklerini azaltılma işleminin mart ayında olup olamayacağı şeklindeki bir soruya "hesaplarınız doğru gibi gözüküyor" şeklinde cevap verdi.

Petraeus, "Herkesin aklındaki sorunun, 'tamam uzun vadeli bir stratejiye ihtiyaç var. Bu zaman boyunca taahhütlerimizin düzeyi ne olmalıdır?' şeklinde olduğunu düşünüyorum, bunun cevabı ise şüphesiz kesinlikle şimdiye kadarkinden daha az yüksek" dedi.

General David Petraeus ve Bağdat Büyükelçisi Ryan Croker 10 Eylül'de Irak'taki durumla ilgili Kongre'ye rapor verecek.

ABD'li tümgeneral: "Önümüzdeki 3 ya da 4 ay çok önemli"

Bu arada, Irak'taki Amerikan ordusunun iki numaralı komutanı Tümgeneral Raymond Odierno ise, ABD'nin Irak'tan asker çekmeye başlayıp başlanmamasına karar vermesi açısından önümüzdeki 3 ya da 4 ayın çok önemli olacağını açıkladı.

Odierno, bu yılın Ağustos ayında düzenlen saldırı miktarının bir öncekiyıla göre çok daha düştüğünü, ABD Başkanı George Bush'un talimatıyla yapılan askeri takviyenin doğru olduğuna işaret eder şekilde şiddetin azaldığını savundu.

Tümgeneral Raymond Odierno, Irak'ta önümüzdeki 3 ya da 4 ayın kritik önem taşıyacağını belirterek "Eğer yaptığımız şeyi yapmaya devam edersek daha az askerle yapabileceğimizi düşündüğümüz bir düzeye ulaşabiliriz" diye konuştu.

Odierno, ayrıca Irak'taki Amerikan askerlerinin ramazan ayı sırasında saldırıların artabileceği gerekçesiyle alarmda olacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious