Bush: 'Irak'ta kazanıyoruz'

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, 7 Kasım'da yapılacak Kongre seçimleri öncesinde en çok eleştirildiği Irak savaşıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta teröristleri bozguna uğratmanın Ortadoğu'daki aşırılıkla mücadelede gerekli olduğunu savunan George Bush şöyle konuştu: "Irak'taki gelişmeler ülkemizin güvenliği konusunda belirleyici bir etki yapacaktır. Irak'taki terörist ya da radikalleri yenilgiye uğratmazsak geniş petrol yataklarına ulaşacaklar. Genişletilmiş Ortadoğu'da ılımlı hükümetleri devirmek için bir üsse sahip olacaklar. Yeni üslerinden Amerika'ya yeni saldırılar düzenleyecekler."

Bush, Amerikan güçleri için kanlı geçen son ayın kendisini ciddî şekilde endişelendirdiğini, fakat Irak'ın teröre karşı savaşta müttefikleri olmaya devam etmesinin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Iraklı liderlere ülkelerini korumaları için baskı yaptıklarını söyleyen ABD Başkanı, Irak hükümetine kaldıramayacağı bir baskı uygulama niyetinde olmadıklarını da sözlerine ekledi. Bush, Nuri El Maliki'nin Irak'taki hedeflerini gerçekleştirme adına doğru kişi olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious