Bush: Irak'ta savaşı kazanamadık

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Amerikan yönetimi, Irak'ta asker sayısını artırmayı tasarlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteye demecinde, kara kuvvetleri ve deniz piyadelerinin sayısını artırmayı düşündüğünü belirten Bush, bu artışın Irak savaşından ziyade uzun vadede terörle mücadelenin gereklerinin yerine getirilmesini sağlayacağını söyledi.
Bush, "Gates'i konuyu incelemekle görevlendirdim" dedi.

ABD başkanı, Irak'ta izlenecek yeni politikayı ise henüz belirlemediğini söyledi. Bush'un, yeni Irak politikasını ocak ayında açıklaması bekleniyor. "İçine girdikleri ideolojik mücadelenin bir süre devam edeceğini düşünmenin doğru olacağını" söyleyen Bush, "Çabalarımızı destekleyecek ve barışa ulaşmamıza yardımcı olacak bir orduya ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Amerikan kara kuvvetlerinde 507 bin, deniz piyadelerinde ise 180 bin asker bulunuyor. Bütün kuvvetler toplandığında ise asker sayısı 1 milyona yaklaşıyor. Irak'ta 134 bin, Afganistan'da ise 21 bin dolayında Amerikan askeri var.

İLK KEZ SAVAŞIN KAZANILMADIĞI İFADESİ

Bu arada, Bush'un Washington Post'a demecinde ilk kez Amerikan askerlerinin Irak'ta kazanmadığını söylediğine dikkat çekildi.

ABD'nin, 2003'te başlayan ve yaklaşık 3 bin Amerikan askerinin öldüğü bildirilen Irak savaşını kaybettiği ifadesini de kullanmayan Bush'un, gazetenin ”savaş kazanılıyor mu?” sorusuna Genelkurmay Başkanı Peter Race'in bir cümlesini yineleyerek yanıt verdiği belirtildi.

Habere göre, Bush, General Race'nin kullandığı “Kazanmıyoruz, kaybetmiyoruz” vurgusunu dikkate değer bulduğunu belirterek, bazı olumlu gelişmelerin olduğunu, bir adım geri gittiklerinde Irak'ta ilerleme olduğunu da gördüklerini, bu ülkede anayasal demokrasi olmasının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious