Bush: Irak'ta taktik değiştiriyor!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

ABD başkanı Bush, Bağdat'ta yapılan girişimlerin planlandığı gibi gitmediğini ve artan saldırıları önlemek için "gerekli her değişikliği" yapabileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haftalık radyo konuşmasında "Saldırılar özellikle Ramazan'ın birinci haftasında oldukça arttı" diyen ABD Başkanı, son birkaç haftanın hem Irak halkı hem de Amerikan askerleri için "zor geçtiğini" belirtti.

Bush, radyoya açıklamasında Irak'taki ABD komutanı Tümgeneral William Caldwell'in, Irak'ın başkentinde 2 aydır şiddeti önlemek için yürütülen kampanyanın beklentileri karşılamadığına yönelik açıklamasına değindi. Ordunun her zaman için savaştığı yöntemleri yeniden değerlendireceğini belirten Bush, "Biz de esnek olmaya devam edeceğiz ve bu mücadelemizi sürdürmek için gerekli her değişikliği yapacağız" dedi. Bush, açıklamasına şöyle devam etti: "Bizim Irak'taki amacımız açık ve değişmezdir: Amacımız zaferdir. Değişen şeyler, bu amaca ulaşmak için kullandığımız taktiklerdir"

ABD'de kasım ayı öncesinde gerçekleşecek seçimler öncesinde Washington yönetimine Irak'taki stratejinin değiştirilmesi için hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi vekillerden baskı geliyordu.

Uzun süre Bush ailesinin dostu olan eski Dışişleri Bakanı James Baker da Irak'ta uygulanabilecek alternatif stratejiler konusunda bir panel hazırlıyor. Irak Çalışma Grubu tarafından da desteklenen bu çalışmada yapılacak tekliflerin ise 7 Kasım'daki Kongre seçimlerinden önce açıklanması beklenmiyor.

Irak'ta şu ana kadar 2 bin 700'den Amerikan askeri hayatını kaybederken sadece Ekim ayında ise 90 asker ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious