Bush İran'a gözdağı verdi

Bush İran'a gözdağı verdi.12783
  • Giriş : 10.04.2008 / 21:05:00

ABD Başkanı George Bush, İran'a, Irak'a müdahale etmemesi yönünde gözdağı verdi. Bush, ''Irak'a müdahaleyi bırak, aksi halde ABD, çıkarlarını savunacaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bush, İran'ı,"ülkesinin bu yüzyılda karşılaştığı en büyük tehditlerden biri" olarak göstererek, "İran'ın Irak'ta yanlış tercih yapması durumunda ABD'nin, çıkarlarını, askerlerini ve Iraklı ortaklarını korumak için harekete geçeceğini" söyledi.

Bush Beyaz Saray'da yaptığı Irak ile ilgili açıklamada, İran'a da oldukça geniş bir yer ayırdı.

ABD Başkanı "Irak, ABD'nin bu yüzyılda karşılaştığı en büyük 2 tehdidin çakıştığı yer. Bu tehditler El Kaide ve İran. Eğer Irak'ta başarısız olursak, El Kaide kendisine, bize, dostlarımıza ve müttefiklerimize saldırmak için Irak'ta bir sığınak elde etmiş olacak. Başarısız olursak, Irak'taki boşluğu İran dolduracak. Bizim başarısızlığımız İran'ın radikal liderlerini ve onların bölgeye hakim olma ihtirasını ateşleyecek" dedi.

"Tahran'daki rejimin bir tercih yapması gerekiyor" diyen Bush, "İran, ya komşusu Irak ile barış, güçlü ekonomik ve kültürel ilişkiler içerisinde yaşayacak veya Irak halkını korkuya düşüren illegal militan grupları silahlandırıp eğitecek" diye konuştu.

Komutanlara olumlu cevap

Bush bugün yaptığı açıklamada, Irak'taki Amerikan askerlerinin azaltılması sürecine ara verilmesini öneren komutanlara da olumlu karşılık verdi.

Bush komutanlara, muharip güçlerin temmuz ayına kadar kısmi azaltmaya devam edilmesi, ardından azaltma sürecinin dondurulması konusunda yetki verdiğini söyledi.

Bush, komutanlara, "ihtiyacı olduğu kadar zamanın kendisine verileceğini" belirterek, asker azaltmaya bir daha ne zaman başlanacağının ucunu açık bıraktı. Bush konuşmasında, Irak'taki savaşın finansmanını, asker çekme planına bağlayan her tür yasayı da veto ederek Kongre'ye geri göndereceğini de vurguladı.

Irak'taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, ordunun ülkedeki güvenlik durumuna göre yeni değerlendirmeler yapabilmesi için, azaltma işlemine ara verilmesini istemişti.

Bush'un asker azaltmayı durdurma kararı, yeni ABD Başkanı'nın görevi devralacağı ocak ayında Irak'ta 100.000'in üzerinde Amerikan askerinin bulunacağı anlamına geliyor.

Bush ayrıca, Irak ve Afganistan'da görev yapacak birliklerin bu ülkelerde bulunma süresinin 15 aydan 12 aya düşürüldüğünü de açıkladı.

Irak'taki savaşın "zorlu" olduğunu kabul ettiğini belirten Bush, "ama sonsuz da değil" diye konuştu. Bush, dünya ülkelerinin Irak'taki durumla daha fazla ilgili olmalarını istedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious