Bush İran'ı uyardı: İran'a fazla hoşgörü göstermeyin

Bush İran'ı uyardı: İran'a fazla hoşgörü göstermeyin.12749
  • Giriş : 09.08.2007 / 21:20:00
  • Güncelleme : 09.08.2007 / 21:29:05

George W. Bush, Irak Başbakan'ı Nuri el Maliki'yi İran'a fazla hoşgörü göstermemesi yönünde uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, "İstediği İran'ın rolünün yapıcı olduğu yönünde bir mesaj vermekse, dostum Irak Başbakan'ı ile tartışmamız gerekecek. Çünkü, bunun böyle olmadığını düşünüyorum" dedi.
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Perviz Davudi, bugün ülkesini ziyaret eden Maliki ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta istikrarın sağlanmasını ümit ettiklerini, buradaki güvenliğin İran ve bölgenin güvenliği anlamına geleceğini söylemişti.

Davudi, Irak'ta barış ve sükunetin tesis edilmesinin, işgalcilerin bu ülkeden çekilmesi ve iç işlerine karışmamasına bağlı olduğunu belirtmişti.

İRAN

Bu arada, ABD Başkanı Bush, İran'ı da uyararak, "Irak'a silah göndermesinin bazı sonuçlar" doğuracağı söyledi.
ABD'nin Bağdat'taki Büyükelçisi Ryan Crocker ile bu mesajın İranlı yetkililere iletildiğini söyleyen Bush, "Büyükelçi Crocker'dan İran tarafıyla görüşmesini istememin en önemli nedenlerinden biri EFP ve IED tipi bombaları gönderenlere bunun bazı sonuçlar doğuracağını söylemekti" diyerek, "Irak'a silah göndermenin istikrarsızlaştırıcı bir etkiye neden olduğunu" kaydetti.

PAKİSTAN

Öte yandan, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'ten radikal dincilerle mücadelede Pakistan'ın tam işbirliğini beklediğini de söyleyen Bush, "Müşerref'le görüşmelerimde ortak düşmanımızın olduğunu, radikal dincilerin halklarımıza kötülük yapmak istediğini hatırlattım" dedi.

Bush, tatile çıkmadan önce düzenlediği basın toplantısında, "Müşerref'e terörle mücadelede açıkça tam işbirliği beklediğimi söyledim" diye konuştu.

ABD Başkanı Bush, ayrıca Müşerref'ten seçimlerin "özgür ve adil" yapılmasını da istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious