'Bush İranlı ajanları öldürmek istiyor'

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Amerikan The Washington Post gazetesi, Başkan George Bush'un, orduya Irak'ta faaliyet gösteren İranlı ajanların yakalanması ya da öldürülmesi talimatı verdiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetenin, adı açıklanmayan hükümet ve terörle mücadele yetkililerine dayanarak verdiği haberde, geçen sonbaharda atılan bu adımla, İran'ın bölgedeki etkisini zayıflatma ve Tahran'ı nükleer programından vazgeçirmenin hedeflendiği ifade edildi.

Haberde, Irak'taki Amerikan güçlerinin bir yılı aşkın süredir onlarca İranlıyı günlerce alıkoyduğu, bazılarından DNA örnekleri, hepsinin fotoğrafını ve parmak izini aldığı kaydedildi.

Gazeteye göre, ABD askerleri geçen ay Irak'ta düzenlediği üç baskında bazı İranlıları gözaltına aldı.

ABD ordusu 11 Ocak'ta Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde, İranlı yetkililerin irtibat bürosu olduğunu belirttiği ancak Washington'ın diplomatik statüsü olmadığını savunduğu binaya baskın düzenleyerek beş İranlıyı gözaltına almıştı.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad dün, gözaltındaki İranlılara yönelik suçlamaların ayrıntılarının gelecek günlerde kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

İran'ı, Irak'taki Şii milislere yardım etmekle suçlayan ABD, yakalanan İranlıların Devrim Muhafızlarıyla bağlantıları olduğunu ileri sürmüştü.

"ABD'nin İran'a saldırı planları var"

Bu arada, 2005 başlarına kadar ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan Ortadoğu uzmanı Wayne White 20 Ocak'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin elinde, İran'a karşı geniş çaplı saldırı düzenlenmesini öngören savaş planlarının bulunduğunu söyledi.

Ortadoğu Politika Konseyi adlı düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan White, "Bu planlardan bazılarını gördüm. Bunlar, dar kapsamlı bir hava saldırısını değil İran'a karşı girişilebilecek ve Ortadoğu'yu yıllarca istikrarsızlaştıracak bir savaşı içeriyor" dedi.

Mart 2005'e kadar ABD Dışişleri Bakanlığı'nın istihbarat ve araştırma bürosunda üst düzey Ortadoğu uzmanı olarak çalışan White, bahsettiği savaş planlarının, öncelikle temel hedeflerin imhasını engellemeye çalışacak olan İran hava kuvvetlerini, Kilo tipi denizaltılarını ve füze tesislerini tasfiye etmeyi amaçladığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious