Bush-Putin görüşmesinin perde arkası

Bush-Putin görüşmesinin perde arkası .10075
  • Giriş : 03.07.2007 / 09:54:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmede, ABD'nin füze kalkanı projesinden vazgeçmesi ve iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak amacıyla genişletilmiş bir işbirliği önerisinde bulundu.

Görüşmenin ardından basına yansıyan haberlere göre, Putin'in, Rusya-NATO işbirliği konseyi çerçevesinde önerdiği yeni bölgesel yaklaşım Bush tarafından memnuniyetle karşılansa da Amerikan Başkanı, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nin füze kalkanı projesi içinde yer almasında ısrarlı olduğunu yineledi.

Moskova'da bir ortak istihbarat ve veri değişim merkezi ile Brüksel'de bir ortak karargah kurulabileceği önerisi getiren Rusya Devlet Başkanı, bu sisteme Rusya'nın güneyindeki radar erken uyarı tesisini hemen dahil etmeye hazır olduğunu belirtti ve Azerbaycan'daki radar tesisinin de modernize edilerek ABD'nin kullanımına sunulabileceği önerisini yineledi.

Görüşmede önerilerini art arda sıralayan Putin, bu çerçevede Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nin füze kalkanı sistemi içinde yer alması gerekmediğini savunurken, Başkan Bush, Rusya Devlet Başkanı'nın önerilerine katıldığını, ancak bu iki ülkenin, bu sistemin içinde yer almasının gerekliliğine inandığını kaydetti.

Her iki lider, basın önünde karşılıklı güvenlerini ifade etseler de görüşme sonunda İran'a yeni yaptırımlar uygulanması konusunda aynı fikirlerin paylaşılmadığı ve Kosova anlaşmazlığının çözülmediği anlaşıldı.

Bush-Putin görüşmesinin en somut sonucu ise iki ülke arasında 2009'da sona erecek Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'nın (Start) devamı için görüşmelerin başlatılması konusunda bugün bir anlaşma imzalanması olacak.

ABD ve Rusya dışişleri bakanları Condoleezza Rice ile Sergey Lavrov tarafından imzalanacak anlaşma, iki ülke arasında bu konuda görüşmelerin en kısa sürede başlatılmasını öngörüyor.

Anlaşma ayrıca, Rusya ve ABD'nin diğer ülkelere sivil nükleer teknoloji ihraç etmelerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) kontrolü altında yapılmasını öngörüyor.

PUTİN GUATEMALA'YA GEÇTİ

ABD Başkanı Bush'un, ailesinin Kennebunkport'taki ikametgahında kabul ettiği ilk yabancı devlet adamı olan Rusya Devlet Başkanı Putin, daha sonra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin oylaması öncesi, ülkesinin 2014 Kış Olimpiyat Oyunları'na adaylığına destek için Guatemala'ya geçti.

Guatemala'da bu ülkenin Devlet Başkanı Gert Rosenthal tarafından karşılanan Putin, daha sonra Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile bir görüşme yaptı.

Rusya, 2014 Kış Olimpiyatları'nı Soçi kentinde düzenlemek istiyor.

Oylamanın bu gece saat 01.00'de yapılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious