Bush Putin ile füze kalkanını görüştü

Bush Putin ile füze kalkanını görüştü .47775
  • Giriş : 07.09.2007 / 16:11:00

ABD Doğu Avrupa'ya füze savunma sistemi kurmayı planlıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya'nın Sydney kentinde düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu'na (APEC) katılan ABD Başkanı George Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Doğu Avrupa'da kurmayı planladığı füze savunma sistemini görüştü.

Putin, Bush'la görüşmesinin "özellikle füze savunma sistemine yoğunlaştığını" belirtti, ancak görüşme hakkında detay vermedi.

Her iki ülkeden uzmanların yakında bir araya geleceğini ifade eden Putin, uzmanların Moskova'nın Washington'a kullanma önerisinde bulunduğu Azerbaycan'daki bir radarı görmeye gideceğini de kaydetti.

Putin, Bush ile birlikte Sibirya'da balığa çıkmaya karar verdiklerini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Bush'un da, Sydney'de bir otelde bir saat süren görüşmeyi "yapıcı ve samimi" olarak nitelediği belirtildi.

Füze kalkanı projesi:

Rusya'nın ABD ve AB ile ilişkileri, Washington yönetiminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne konuşlandırmayı planladığı proje nedeniyle gergin bir döneme girdi.

ABD, füze kalkanı projesine, İran veya Kuzey Kore'den gelebilecek füze saldırısını da göz önüne alarak savunma amacıyla ihtiyaç duyulduğunu, projenin Rusya'yı tehdit eden bir unsur taşımadığını açıkladı.

Prag'daki G-8 zirvesinden hemen önce yaptığı açıklamada Rusya'nın endişelerini dindirmeyi amaçlayan ABD Başkanı George Bush, projenin, "tamamen savunmaya yönelik olduğunu" söyledi.

Buna karşılık, projenin hayata geçirilmesi halinde füzelerinin yönünü, soğuk savaş döneminde olduğu gibi Avrupa'ya çevireceğini açıklayan Rusya, Bush'un açıklamasını yeterli bulmadığını, yeni bir balistik füze denemesi yaparak gösterdi.

Füze kalkanı sisteminin, yeni füzeyi durdurma kapasitesine sahip olmadığı bilgisi de verildi.

Polonya'ya 10 adet füzesavar bataryası ile Çek Cumhuriyeti'ne radar konuşlandırılması fikrine ısrarla karşı çıkan Moskova, bunun yerine, Azerbaycan'daki radar üssünün ortak kullanımını teklif etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious