Bush: Saddam, adil yargılandı

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Bush, Saddam idamına ilişkin olarak, bu gelişmenin Irak'ta şiddeti sona erdirmeyeceğini, ancak ülkenin demokrasiye ulaşma sürecinde önem taşıdığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yılbaşı tatili için Texas eyaletindeki çiftliğinde bulunan Bush, yayımladığı açıklamada, ''Saddam Hüseyin, adil şekilde yargılanmasının ardından idam edildi. O, bu adaleti kendi vahşi resiminin kurbanlarından esirgemişti'' dedi.
Başkan Bush, ''Saddam Hüseyin'in idamı, Irak halkı ve askerlerimiz için zor bir senenin sonunda geldi. Saddam Hüseyin'in adalete verilmesi, Irak'taki şiddeti sona erdirmeyecek, ancak bu, Irak'ın kendisini yönetebileceği, savunabileceği bir demokrasiye dönüşeceği, teröre karşı bir müttefik olabileceği süreçte önemli bir kilometre taşı'' diye konuştu.
Bush, ''Önümüzde hala birçok zor seçim yapılacak fedakarlıklar bulunuyor. Ancak Amerikan halkının güvenliği, Irak'ın genç demokrasisinin ilerlemesinin sağlanmasından geri adım atmamamızı gerektiriyor'' ifadesini kullandı.

ABD'DEKİ IRAK KÖKENLİLER, SADDAM'IN İDAMINDAN MEMNUN

ABD'de Arap ve Orta Doğu asıllıların yoğun olarak yaşadığı Michigan eyaletindeki Dearborn kentinde toplanan yaklaşık 150 kadar Irak kökenli kişi, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edildiği haberini sevinç gösterileriyle karşıladı.
ABD medyasındaki haberlere göre Irak kökenliler, sevinçlerini sokakta dans ederek, otomobillerin klaksonlarını çalarak ve sloganlar atarak dile getirdi.
Bazılarının Saddam döneminde Irak'tan ayrıldığı belirtilen kutlamaya katılanlar, Saddam Hüseyin'in idamını "yeni yıl armağanı" olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious