Bush son kez uyardı: "Kabul edin"

Bush son kez uyardı:
  • Giriş : 02.10.2008 / 09:10:00

Kongre'nin üst kanadı Senatoda rahatlıkla kabul edilmesinin ardından Başkan George W. Bush, paketin, Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinden de geçirilmesi çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de finans sektörünü kurtarmayı amaçlayan 700 milyar dolarlık paketin başka önlemlerle genişletilmiş yeni versiyonunun Kongre'nin üst kanadı Senatoda rahatlıkla kabul edilmesinin ardından Başkan George W. Bush, paketin, Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinden de geçirilmesi çağrısında bulundu.

Bush, Senatodaki oylamanın ardından yayımladığı yazılı açıklamada, ''Senato'dan geçen bu yasa teklifi, her Amerikalının finansal güvenliği için şart. Bu iyi yasa teklifinin, bu hafta Temsilciler Meclisinde kabul edilerek bana gönderilmesini Amerikan halkı bekliyor. Ekonomimiz de bunu istiyor'' dedi.

Başkan Bush, ''Senato'da yapılan iyileştirmelerin ardından Temsilciler Meclisindeki iki partinin milletvekillerinin de bu yasayı destekleyebileceğine inanıyorum'' dedi.

Hazine Bakanı Henry Paulson da paketi kabul etmesinden dolayı Senato'yu tebrik ederek, ''Bu adım, istihdam sağlanması ve iş yaşamının sürmesi için gereken krediye ulaşma imkanlarını güvenceye alarak, Amerikan ekonomisini korumaya hazır olduğumuz yönünde olumlu bir işaret gönderiyor'' dedi.

Senato'daki gelişmenin mimarlarından Demokrat çoğunluk grubu lideri Harry Reid, Senatodaki iki partinin, eşi az görülür bir iş birliği ortamı sergilediğini belirterek, bu durumu övdü.

Reid ve Senatodaki Cumhuriyetçi azınlık grubunun lider Mitch McConnell, Temsilciler Meclisine paketin yeni versiyonunu kabul etmesi çağrısı yaptı.

Finans sektörünü kurtarma planının ilk versiyonu, pazartesi günü Temsilciler Meclisinde reddedilmişti. Plan, daha sonra bazı alanlarda vergi indirimini ve bankacılık sektörüne güveni artırmayı öngören önlemlerin eklenmesiyle genişletilmişti.

Bu yasanın, yürürlüğe girebilmesi için Senatonun ardından Temsilciler Meclisinde de kabul edilmesi ve Başkan Bush tarafından imzalanması gerekiyor. Paketin yeni versiyonunun, yarın Temsilciler Meclisinde oylanması öngörülüyor.

Uzmanlar, paketin Senato'da açık farkla kabulünün ardından Temsilciler Meclisi üzerindeki baskının arttığını, ancak Temsilciler Meclisinin yasa teklifini kabul edeceğinin garantisinin olmadığını belirtti.

Bu yüzden paketi destekleyen Temsilciler Meclisindeki iki parti liderlerinin, oylama anına kadar milletvekilleri nezdinde lobi yapması bekleniyor.

Öte yandan, Senatoda bugün yapılan oylamada Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Senatör John McCain, Demokrat Partinin başkan adayı Barrack Obama ve Demokrat Partinin Başkan Yardımcısı adayı Senatör Joe Biden'in paketin kabulü yönünde oy verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*