Bush ve Gül'den, ATC'ye kutlama mesajı

Bush ve Gül'den, ATC'ye kutlama mesajı.10700
  • Giriş : 14.04.2008 / 08:22:00

ABD Başkanı George W. Bush ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amerikan-Türk Konseyinin (ATC) 27'inci yıllık konferansına birer kutlama mesajı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bush, mesajında, ''1830 yılında ABD ile Türkiye arasında imzalanan ilk anlaşmadan beri, ülkelerimiz güven ve dostlukla bağlandı. Bugün, demokrasi ve güvenliği sağlama kararlılığımızı paylaşıyoruz ve dünyanın çevresinde barış ve istikrarı ilerletmek için yakın çalışıyoruz'' dedi.

Bush, ATC konferansının iki ülke arasındaki önemli meseleleri konuşma ve ilişkileri güçlendirme için bir fırsat olduğunu da ifade etti.

Bush, eşi Laura ile ''en iyi dileklerini gönderdiğini'' kaydetti.

-GÜL'ÜN MESAJI-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ATC'nin 27'inci yıllık konferansına gönderdiği kutlama mesajında , demokratik ve özgür dünyanın iki üyesi olarak Türkiye ve ABD'nin, ikili güvenlik ve savunma işbirliğiyle, yarım yüzyılı aşkın bir müttefik dayanışması temeline dayalı sağlam bir ortaklığa sahip olduğunu bildirdi.

Gül, Türk-Amerikan ilişkilerinin geçen yıllar içinde olgunlaştığını, ''stratejik ortaklığa'' dönüştüğünü ve farklı coğrafyalarda farklı zorluklarla başa çıktığını kaydetti. Bu özel ilişkinin sağlam olduğunu belirten Gül, ''Çünkü Türkiye ve ABD, küresel refahın muhafazası ve dünyanın birçok yerinde barış, istikrar ve güvenliğin ilerletilmesi yönünde bilinçli bir seçim yaptı'' dedi.

Gül, iki ülke arasındaki özel ilişkinin demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukuk kuralları ve serbest piyasa ekonomisi gibi paylaşılan ilkelere dayandığını, stratejik ortaklığın sadece Türkiye ile ABD'nin çıkarlarına hizmet etmekle kalmadığını, bölgede ve onun ötesinde barış, istikrar ve güvenliğin korunmasına hizmet ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu ortaklık, yüz yüze olduğumuz birçok zorluk karşısında bugün her zamankinden daha önemli. Balkanlar'dan Orta Doğu'ya, Afganistan'dan Irak'a, terörizmle mücadeleden kitle imha silahlarının yayılmasına kadar, karşılıklı güvenliğimizle ilgili ciddi tehditler var'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious