Bush ve Merkel Hamas'a karşı ortak cephe

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, İsrail'in güvenliği ile ilgili sorumluluklarını aksatmayacaklarını ve İsrail'in varlığını tanıyana kadar Filistin yönetimindeki Hamas ile temasa geçmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıda bir konuşma yapan Bush, "Amerika'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı güçlü, sürekli ve sarsılmazdır" dedi. Hamas'ın şu ana kadar İsrail'i tanımayacağını açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Bush, "Ben de izledikleri yol bu olduğu sürece Hamas liderleri ile görüşmeyeceğimizi açıkça belirttim" diye konuştu. Bush, Hamas'ın uluslararası toplumun taleplerini yerine getirmesi gerektiğini kaydederek, "Barışa giden yolu engellememeliler" dedi.

AJC'nin toplantısına katılan ilk Alman Başbakanı olan Merkel de Hamas ile ancak İsrail'i tanıdığı ve silah bıraktığı taktirde temas kurulabileceğini ifade etti.

Bush ve Merkel, İsrail'e karşı tutumu dolayısıyla İran'a da yüklendi. İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın "İsrail haritadan silinmeli" sözlerine atıfta bulunan Merkel, "hiç kimse İsrail'in varolma hakkını tartışma konusu yapamaz. İran Cumhurbaşkanı'nın bu hakkı tartışması da hiçbir Alman hükümeti için kabul edilebilir değildir" diye konuştu.

Bush ise ağırlıklı olarak İran'ın nükleer programı ile ilgili değerlendirmeler yaptığı konuşmasında, "Amerika bu tehlikeleri göğüslemek için dünyayı toparlamaya ve biraraya getirmeye devam edecek" dedi. Bu yönde ilerleme kaydettiklerini ifade eden ABD Başkanı, "Güvenlik Konseyi'nin taleplerini karşılaması için İran yönetimine baskı yapmaya devam edeceklerini" belirtti.

Alman Başbakan Merkel de İran'ın nükleer silaha sahip olmasının engellenmesi gerektiğini ifade ederek, uluslararası toplumun bu konuda birarada olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious