Bush ve Olmert, güven tazeleyecek

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Amerika temaslarına başlayan İsrail Başbakanı Ehud Olmert bugün ABD Başkanı George Bush ile görüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İkilinin temaslarında Filistin'de devam eden birlik hükümeti kurma çalışmaları, İran'ın nükleer programı ve Irak'taki savaş konularını ele alması beklenirken, Bush da Cumhuriyetçilerin kaybettiği Kongre seçimleri sonrasında ABD'nin İsrail'e yönelik desteğinin hâlâ sürdüğü mesajını vereceği belirtiliyor. Olmert de görüşme öncesi yaptığı açıklamada Bush'tan, geri kalan iki yıllık başkanlık döneminde nasıl bir politika belirleyeceği konusunda bilgi alacağını; "ancak Washington'ın İsrail'e olan desteğinin değişeceğini ummadığını" söyledi.

ABD'ye geldiği sırada uçakta gazetecilere konuşan Olmert, "ABD'nin iki partisi de İsrail'e hep destek vermiştir. Önümüzdeki iki yıl için ABD'nin bize karşı tutumunu değiştirecek bir şey görmüyorum" dedi. Dün akşam temaslarına ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşerek başlayan Olmert, ABD'ye en son Mayıs ayında gelmişti. Olmert'in bu ziyareti, partisi Kadima'nın seçimleri kazanmasından iki ay sonra gerçekleşmişti.

ABD'deki Kongre seçimlerinin ardından çoğunluğun Demokratlara geçmesiyle Irak'ta zor günler geçiren Bush'un, bunu telafi etmek için İsrail-Filistin konusuna ağırlık vereceği konuşuluyordu. Olmert, Bush görüşmesi öncesi de "Hamas'ın da dâhil olduğu bir Filistin hükümeti ile masaya oturabilirim" mesajı verdi. İsrail'in El Kudüs gazetesine demeç veren Ehud Olmert, "ancak Hamas, Ortadoğu Dörtlüsü'nün şartlarını kabul ederse" şartını yineledi. Bu şartlar arasında Hamas'ın, İsrail'i tanıması şartı bulunuyor.

ABD, Cumartesi günü İsrail operasyonlarının kınanmasını öngören bir BM karar tasarısını veto etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious