Bush ve Putin farklı görüşte

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Bush ve Putin Ortadoğu’daki çatışmalar üzerine farklı görüşteler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

-8 zirvesinin hemen öncesinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı George Bush, İran, Kuzey Kore ve Ortadoğu meselesini etraflıca görüştüklerini ifade ederken iki lider İsrail’in son saldırıları hususunda farklı portreler çizdi.

Dün akşamki yemek ve bu sabah gerçekleştirdikleri görüşmeden sonra bugün ortak bir basın toplantısı düzenleyen Putin ve Bush, nükleer silahların yayılmaması konusunda sıkı bir görüşbirliğine vardıklarını ifade ettiler.

İsrail’in Ortadoğu’da başlattığı son saldırılar ile ilgili bir soru üzerine Bush, Lübnan ve Suriye topraklarını kullanarak İsrail’e terör saldırıları düzenleyen Hizbullah’ın olayları başlattığını iddia etti. Suriye yönetimini, Hizbullah’ın saldırılarına geçit vermemesi konusunda uyaran Bush, bunun gerçekleşmesi durumunda ortamın sakinleşeceğini savundu.

Bush’la farklı fikirde olan Putin ise asker kaçırma ya da bağımsız bir ülkeye saldırımanın kabul edilemez olduğunu belirterek taraflara acil ateşkes çağrısında bulundu. Putin, barışçıl bir ortamın sağlanması için G-8 üyesi diğer ülkelerin de yardımını istediklerini belirtti.

Toplantıda Rusya’daki demokrasinin sorulması üzerine Bush, Irak’ta demokrasi din ve medya özgürlüğünün bulunduğundan söz edince Putin, "Öncelikle Irak’taki gibi bir demokrasi istemiyoruz." diye söze karıştı. Putin’in sözlerinin salondan alkış alması üzerine Bush, ’Bekleyin’ diye ekleme yaptı.

Basın toplantısının sonlarına doğru, ’George’, ’Vladimir’ diye birbirlerine seslenen liderlerin farklı görüş bildirmelerine rağmen sıklıkla ’aynı fikirdeyiz’ demeleri dikkat çekti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious