Bush ve Putin ilk görüşmesini yaptı

Bush ve Putin ilk görüşmesini yaptı .10075
  • Giriş : 02.07.2007 / 09:36:00

ABD Başkanı George Bush’un konuğu olarak ABD’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush ile dün gece bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Putin’i, Atlas Okyanusu kıyısında olan Kennebunkport limanında babası eski Başkan George H. W. Bush’un evinde ağırladı.
Görüşmeye katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2 saat süren görüşmenin çok dostça geçtiğini belirterek, temel konuların bugünkü görüşmede ele alınacağını söyledi. Görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da katıldı.
Görüşmede ABD ve Rusya’daki gelişmeleri ve iki ülkenin demokratik sistemlerinin nasıl geliştiğini ele aldıklarını belirten Lavrov, 2008’de Rusya ve ABD’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine atıfta bulunarak, "İki lider de Washington-Moskova ilişkilerinin seçim kampanyalarının esiri olmaması gerektiğini iyi biliyor" dedi.
Bush’un, Putin ile görüşmek için çocukluğunu geçirdiği ve babasının sık sık dünya liderlerini ağırladığı bu bölgeyi seçmesinin amacının, iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak olduğu belirtiliyor.
Putin’in, "sıcak" karşılama sırasında Bush’un eşi Laura ve annesi Barbara’ya çiçek sunduğu kaydedildi.
Bush ailesinin konutunda, "aile üyesi" gibi karşılandığı belirtilen Putin’in, dün "geleneksel ıstakoz menülü" akşam yemeğinden önce Başkan ve babası tarafından sürat teknesiyle kısa bir geziye çıkarıldığı belirtiliyor.
İki lider, politika ve dünya meselelerini içerecek daha "ciddi ve politik" görüşmelerini bugün yapacak ve ardından basın toplantısı düzenleyecekler.
Bu arada, Putin’in ziyaretinden birkaç saat önce, Kennebunkport’daki yazlık evin yakınında toplanan yaklaşık 1500 kişi, Irak savaşını ve Bush’un dış politika kararlarını protesto etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious