Bush ve senato karşı karşıya geldi

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a ilave 20 binden fazla asker gönderilmesi kararına karşı çıkan bir tasarı, Kongrenin üst kanadı Senato'ya sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratların önderliğinde hazırlanan, ancak iki Cumhuriyetçi senatör tarafından da desteklenen tasarı, Irak'a ek asker gönderilmesinin ulusal çıkarlara uymadığını ve Irak sorununun siyasi yönden çözülmesi gerektiğini savunuyor. Tasarı, bağlayıcılık niteliği taşımadığından, Bush'un planlarını engellemeyecek.

Ancak tasarının Senatoda kabul edilmesi durumunda bu, uzmanlara göre kamuoyu nezdinde Başkan Bush'a ağır bir darbe vuracak. Tasarı, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Carl Levin, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Joe Biden ve Cumhuriyetçi senator Chuck Hagel tarafından hazırlandı. Bir başka Cumhuriyetçi senatör Olympia Snow da tasarıyı desteklediğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Partinin daha şimdiden iki fire vermesi, Beyaz Saray'ı kaygılandırdı. Tasarının terör örgütü el Kaide'nin işine yarayacağını ima eden Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, "Kongre'nin vermek istediği mesaj ne ve hangi izleyiciyi hedef alıyor? Sadece Başkan'ı mı, Amerikan seçmenini mi, yoksa aynı zamanda el Kaide'yi mi?" diye konuştu. Tasarının, gelecek çarşamba Senato Dış İlişkileri Komitesinde ele alınması bekleniyor. 7 Kasım Kongre seçimlerini kazanan Demokrat Partinin, hem Senato'da hem de Temsilciler Meclisinde çoğunluğu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious