Bush yanlısı senatör kaybetti

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Bush'a yakınlığıyla bilinen senatör Lieberman önseçimi kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de muhalefetteki Demokrat Partili seçmenler, Irak savaşını tamamen destekleyen ve Cumhuriyetçi Başkan George Bush'a yakınlığıyla tanınan en kıdemli Demokrat senatörlerden Joe Lieberman'a sandıkta ağır bir ceza verdi.

Kasım'da yapılacak Kongre seçimleri öncesinde Connecticut eyaletinde Demokrat Parti'nin düzenlediği önseçimde, 18 yıldır bu eyaletin senatörlüğünü yürüten Lieberman, savaş karşıtı rakibi Ned Lamont'a yenildi.

2000 yılı seçimlerinde Demokrat Parti'nin ABD başkan yardımcısı adayı da olan Lieberman, yüzde 48 dolayında oy alırken, daha birkaç ayöncesine kadar kimsenin tanımadığı işadamı Lamont, yüzde 52 ile oyların çoğunluğunu elde etti.

Connecticut'un başkenti Hartford'da yaptığı konuşmada yenilgiyi kabul eden Lieberman, bu sonuca karşın, Kasım'daki Kongre seçimlerine bağımsız aday olarak katılacağını duyurdu.
Başkan Bush, Ocak 2005'te Kongre'de yaptığı yıllık birliğin durumukonuşmasından sonra Lieberman'a sarılarak öpmüştü.

Yorumcular, Demokrat Parti tabanında Bush'a gösterilen antipati gözönüne alındığında, Bush'un öpücüğünü Lieberman için bir ''ölüm busesi'' olarak nitelendirmişti.

2002 seçimi öncesinde Demokrat Parti'nin o zamanki başkan adayı AlGore'un yardımcısı olarak liberal bir görüntü çizen Lieberman, Bush'unseçilmesinin ardından yeni başkanla yakınlaşmış ve Irak savaşını güçlüşekilde desteklemişti.

Bush'un Irak politikasının hala yanında yer alan Lieberman, İran'akarşı da sertlik yanlısı politikaları savunuyor.Demokrat Parti içindeki önseçim yenilgisine karşın senatörlük yarışını bağımsız aday olarak sürdürmeyi kararlaştıran Lieberman, Kasımdaki seçimde hem merkezci Demokratlar'dan, hem de kendisini sevenCumhuriyetçi seçmenlerden oy almayı umuyor. Uzmanlar ise Lieberman'ın şansını yüksek görmüyor.
Irak savaşı üzerine odaklanan Connecticut eyaletindeki önseçimin sonucunun, ABD'nin iç siyasetini de etkilemesi ve Demokrat Parti'yi ''daha sola'' itmesi bekleniyor.
Lieberman'ın kaybetmesinin ardından, 2008'de başkanlık yarışına katılacağına kesin gözüyle bakılan ve Irak savaşını destekleyen bir başka Demokrat isim olan senator Hillary Clinton'ın, bundan sonra söylemini Irak savaşı karşıtlığına doğru değiştirmesi muhtemelgörülüyor.Lieberman, Senato'da Ermeni konularında, genellikle Ermeni lobisini destekliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious