Bush: Yeltsin, tarihi bir şahsiyetti

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, Rusya Federasyonu'nun ilk devlet başkanı olan ve bugün hayata veda eden Boris Yeltsin'in ''tarihi bir şahsiyet'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bush, Yeltsin'in ölümünün ardından yayımladığı bildiride, ülkesinde demokrasinin kökleşmesine yardım eden ve Rusya ile ABD arasında sıcak ilişkiler kuran Yeltsin'in ölümünden eşi Laura ile kendisinin derinden üzüntü duyduğunu ifade etti ve ''Yeltsin, temel değişimlerin yaşandığı bir dönemde ülkesine hizmet eden tarihi bir şahsiyettir'' dedi.
''Yeltsin'in SSCB'nin dağılması sürecinde kilit rol oynadığını'' belirten Bush, ülke tarihinde demokratik olarak seçilen ilk devlet başkanı olan Yeltsin'in Rusya'da özgürlüğün temellerini attığını söyledi ve ''Yeltsin'in Rusya ile ABD arasında güçlü bir ilişki kurulması için sarf ettiği çabaları takdirle karşılıyorum'' dedi.
Bush, Yeltsin ailesine ve Rus halkına içten taziye dileklerini sunduğunu belirtti.

DİĞER MESAJLAR
Yeltsin ile aynı dönemde ABD başkanı olarak görev yapan Bill Clinton da, Yeltsin'in, ''Rusya'nın büyüklüğünü 21. yüzyıla taşıyacak tek yolun demokrasi olduğuna inanan bir Rus yurtsever olduğunu'' söyledi.
Başkanlığı döneminde hedef ulaşmak için yorulmadan çalışan Yeltsin'in sağlığından ödün verdiğini de kaydetti.
Polonya'nın Dayanışma Sendikası'nın unutulmaz eski lideri ve eski Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa da, ''Küreselleşme, bilgi, aydınlanma çağı, özgür dünya, bütün bunlar için Yeltsin'e teşekkür etmeliyiz. Bütün dünya ona teşekkür etmeli'' dedi.
Walesa, ''Yaşadığımız bu dönem, onun kararlarının ne kadar ideal olduğunu gösterdi'' ifadesini de kullandı.
Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topalek, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve bağımsız Ukrayna'nın ilk devlet başkanı Leonid Kravçuk da Yeltsin'in ölümüyle ilgili mesajlar yayımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious