Bush yıkıldı

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

ABD’de Kongre ara seçimleri için oy verme işlemi sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son gelen bilgiler Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar'ın 198, Cumhuriyetçilerin ise 158 sandalye kazandığı yönünde.

36 eyalette yapılan valilik seçimlerinde ise Demokratlar açık ara önde görünüyor.

Washington’daki siyasi gözlemciler ve Amerikan televizyonlarının değerlendirmelerine göre ABD Temsilciler Meclisinin kontrolü, ABD Başkanı George W. Bush’un Cumhuriyetçi Partisinden, rakip Demokrat Partinin eline geçti.

CNN ve NBC televizyonları, anketlerden ve ilk seçim sonuçlarından yola çıkarak Demokrat Partinin 243’e 201, ABD kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinin kontrolünü ele geçirdiği projeksiyonunda bulundu. Bu değerlendirmenin, ABD Başkanı Bush’a da bildirildiği belirtilirken, Beyaz Saray yetkilisi Dan Bartlett, "Başkan sonuçlardan hayal kırıklığına uğradı" dedi. Demokrat Partililer 'ABD'nin her yerinde tarih yazıyoruz' açıklamasını yaptı.

Başkan Bush'un sonuçların biraz daha netleşmesinin ardından bu akşam bir açıklama yapması bekleniyor.

HILLARY CLINTON YENİDEN SEÇİLDİ

Eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın senatör eşi Hillary Rotham Clinton’ın, kısmi seçimden galip çıkarak New York eyaletinden ABD Senatosuna girmeye hak kazandığı bildirildi.

ABD’nin CNN ve NBC televizyonları, Demokrat Partinin adayı Clinton’ın, Cumhuriyetçi Partili rakibi eski Yonkers Valisi John Spencer’ı mağlup ettiğini duyurdular. Clinton’ın, rakibi Spencer’e 30 puan fark atarak rahatça seçimleri kazandığı belirtildi.

Clinton’ın seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Skandallar sarstı

Cumhuriyetçi Parti, son haftalarda ortaya çıkan skandallar ve Irak’taki durum nedeniyle sarsıntıya uğramış, seçmenin tavrı da anketlere olumsuz olarak yansımıştı.

ABD Kongresinin üst kanadı Senato’da ise Demokrat Partinin kontrolü ele geçirmesi için, üç koltuk daha kazanması gerekiyor. Ancak gözlemcilere göre, Demokrat Partinin buna ulaşması zor görülüyor.

ABD Temsilciler Meclisinin kontrolünün Demokrat Partiye geçmesiyle birlikte Temsilciler Meclisinin başkanlığı da Cumhuriyetçi Partili Dennis Hastert’ın elinden çıkacak.

TEMSİLCİLER MECLİSİ'NE İLK KADIN BAŞKAN

Seçim sonuçlarının resmileşmesinin ardından, Demokrat Parti azınlık lideri Nancy Pelosi’nin, Temsilciler Meclisinin başkanlığını üstlenmesi bekleniyor.

Böylece Pelosi, ABD Temsilciler Meclisinin tarihteki ilk kadın başkanı sıfatını alacak.

Washington’daki gözlemcilere göre, Temsilciler Meclisinin başkanlığının Demokrat Partiye geçmesi, Kongredeki Ermeni soykırımı iddialarının yeniden gündeme getirilmesi bakımından, Türkiye için potansiyel rahatsızlık yaratabilir.

Bu arada, Minnesota eyaletinden yarışan Demokrat Partili ilk Müslüman kongre adayı olan Keith Ellison, seçimi kazanarak Kongrenin tarihteki ilk Müslüman milletvekili oldu.

Kongre’nin alt kanadını oluşturan 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve üst kanat Senato’da 100 üyelikten 33’ü için seçim yapıldı. 50 eyalet valisinin 36’sıyla çok sayıda yerel yönetici seçimi de yapıldı. 200 milyon Amerikalı seçmenden Kongre seçimlerine ancak yüzde 40'ı ilgi gösteriyor.

Temsilciler Meclisi'nde en son 1994'te çoğunluk elde etmiş Demokratlar, Senato'daki kontrolü de ele geçirmeleri halinde, Bush'un muhafazakâr yargıç atamalarını durdurarak, kürtaj, kök hücre araştırmaları, eşcinsel evlilikleri gibi konularda kendi politikalarının uygulanmasını sağlayabilecek. Irak ve işgal konusunda ise Demokratlar fikirbirliği içinde olmadıklarından ötürü kakofoni çıkabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious