Bush yine konuştu, borsalar durdu!

  • Giriş : 15.10.2008 / 10:17:00

Piyasalarda bayram erken bitti. ABD'nin rekor bütçe açığı moralleri bozdu. Borsa güne düşüşle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD ekonomisini durgunluğa girdiğinin işaretleri piyasalardaki yükselişi durdurdu. Piyasalarda temkinli bir bekleyiş var. Borsa güne az da olsa düşüşle açıldı. Dolar ise dünkü seviyelerinde..

BORSA ŞİMDİLİK YERİNDE SAYIYOR

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 105,18 puan düşerek 30.430,97 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede 0,34 oranında değer yitirdi.

DÖVİZDE YATAY SEYİR

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 09.30 itibariyle şöyle:

İSTANBUL

ABD Doları 1,3770 1,3860
Avro 1,8730 1,8820
Sterlin 2,4000 2,4300

FAİZLER MİNİ YÜKSELİŞ

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören yeni gösterge kağıdı 23 Haziran 2010 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 09.40 itibarıyla basit getirisi yüzde 21,63'e, bileşik getirisi yüzde 20,25'e çıktı.

Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin önceki kapanışında basit getirisi yüzde 21,36, bileşik getiri yüzde 20,01 olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 2007-2008 mali yılındaki bütçe açığı yaklaşık üç katına çıkarak 455 milyar dolara ulaştı. Açıklanan bütçe açığı, 30 Eylül'de biten mali yılı kapsıyor. Bu, ABD'nin tarihindeki en büyük bütçe açığı ve ülkenin gayrisafi milli hasılasının yüzde 3'den fazlasına tekabül ediyor.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, artan bütçe açığının konut piyasasındaki sorunları ve ekonomik büyümenin yavaşlamasını yansıttığını söyledi.

Uzmanlar, mali sistemin sorunlarını çözmeye yönelik kurtarma paketinin hayata geçirilmesi sonrası, ABD'nin bütçe açığının önümüzdeki yıl 700 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor.

BUSH KONUŞTU BORSALAR DURDU

ABD'nin bütçe açığındaki artışın, Başkan George Bush'un açıkladığı bankacılık sektörüne istikrar kazandırmayı hedefleyen programın bir an önce uygulanmasına ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini vurguluyor.

Program çerçevesinde bankalara toplam 250 milyar dolar kaynak aktarılacak. George Bush açıklamasında bankaların borçlanma sorunlarını çözebilmek için geçici bir süre için bu borçlara devlet güvencesi getirileceğini kaydetmişti.

George Bush'un açıklaması sonrası New York Borsası günü az da olsa düşüşle noktaladı. Dow Jones endeksinde yüzde 0,8'lük düşüş görüldü.

ASYA BORSALARI SAKİN

Yatırımcıların, endekste dün gözlenen büyük artış sonrası karlarını korumak istedikleri belirtiliyor. Avrupa borsalarında da üstüste iki gün yükseliş gözlenmişti.

Asya piyasaları ise iki gün gözlenen önemli oranda artışlar sonrası bugün sakin. Japonya Borsası'nda Nikkei endeksi öğle tatili öncesi yüzde 1,4 düştü. Endeks dün ise rekor düzeyde artmıştı. Avustralya Borsası'nda da bugün şu ana kadar düşüş oranı, yüzde 1,6

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*