Bush yönetiminin başı dertte

Bush yönetiminin başı dertte.12026
  • Giriş : 18.01.2009 / 21:51:00

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Parti'li Nancy Pelosi, Başkan George W. Bush yönetiminin bir grup federal savcıyı görevden almasıyla yasaları çiğneyip, çiğnemediğinin soruşturulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pelosi, katıldığı televizyon programı Fox News Sunday'de, bu talebiyle, Adalet Bakanlığı gibi kurumun siyasileştirilmesinin soruşturulması çağrısında bulunduğunu belirtti.

"Geçmişten, örneğin Adalet Bakanlığının siyasileştirilmesine izin veremeyeceğimizi, bu soruşturulmadan geçilmeyeceğini öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum" diyen Pelosi, "Geçmiş, başlangıçtır" ifadesini kullandı.

Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili üyeleri geçen hafta da Bush yönetimi yetkililerinin ulusal güvenlik adına yasaları çiğneyip çiğnemediğine ilişkin adli soruşturma açılması tavsiyesinde bulundu.

Demokrat Partili üyelerin adli soruşturma açılması tavsiyesiyle ilgili raporunda, bir grup savcının görevden alınmasıyla birlikte, gözaltındaki yabancı zanlıların sorgulanma yöntemleri (işkence iddiaları), gizli telefon dinlemeleri, eleştirilere karşı cezaya başvurma ve istihbarat bilgilerinde oynama gibi suçlamalara işaret edildi.

Başkan seçilen ve 20 ocakta göreve başlayacak olan Demokrat Partili Barack Obama ise açıklamalarında daha ihtiyatlı ifadeler kullanarak, geçmişe değil, geleceğe bakmak istediğini kaydediyor.

Obama, yakın zaman önce bir televizyon kanalına verdiği demeçte, "Hiç kimsenin hukukun üzerinde olduğunu düşünmüyorum. Diğer taraftan da geriye bakmaya karşı biri olarak, ileriye bakmamız gerektiği düşüncesindeyim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*