Bush'a 100 binlerce Hintli tarafından protesto

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Hindistan'a gelen ABD Başkanı George W. Bush yüz binlerce Hintli tarafından protesto ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hint güvenlik birimleri basın mensupların dahil kimseyi Bush'a yaklaştırılmazken, Yeni Delhililer şimdiye kadar böyle sıkı bir güvenlik önlemi görmediklerini ifade ediyor. Başkan Bush'un kaldığı Maurya Sheraton Oteli müşterilere kapatılırken, otel çevresinde konuşlanan yüzlerce keskin nişancı güvenliği sağlıyor.
Yeni Delhi'nin Ramlila meydanında toplanan 100 binlerce Hintli sabah saatlerinden buyana Bush aleyhinde slogan atıyor. Temsili Bush kuklaları yakan kalabalık, Bush'u Filistin ve Irak'ta ölen Müslümanların katili olarak nitelendiriyor. Yeni Delhi'deki protestolarının en büyüklerinden birini de ülkedeki komünistler düzenledi. Müslümanlarla bir arada Bush'u protesto eden on binlerce Hindistan Komünist Partisi mensubu "Defol git Bush" sloganları attı.

Cemaati Ulema Hint Organizasyonu da protestolara katıldı. Protestolarda ayrıca Hindistan eski Başbakanı Vishwanath Pratap Singh, insan hakları savunucularından Medha Patkar ve onlarca köşe yazarı da görüldü. Kalküta'da da dün başlayan protestolara 20 bin öğrenci katıldı. Bugün de devam eden protestolarda Manmohan Singh hükümetinin ABD tarafından kontrol edildiğine dair söylemler yapıldı. "Bush defol", "Katil Bush", "Zorba Bush toz ol", "Bush tuzaklarına son ver" yazılı pankartların açılığı protestolarda on binlerce polis görev yapıyor.


Bush 3 gün sürecek olan ziyareti çerçevesinde yarın Haydarabat'ı ziyaret edecek. Hindistan Sünni Ulema Derneği ve Merkezi Ehl-i Sünnet vel Cemaat Meclisi liderlerinin aldıkları karar doğrultusunda Bush'un Haydarabat'ta olduğu zaman zarfında bütün Haydarabat'taki camilerde ve mescitlerde şeytandan korunmak adına Ayetel Kürsi okunacak.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious