Bush'a bir kötü haber de Senato'dan

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

ABD'de salı günü yapılan Kongre seçimlerinde büyük bir zafer kazanan çıkan Demokrat Parti, Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'da da çoğunluğu ele geçirmeyi başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çekişmeli Virginia eyaletindeki Senato yarışından Demokratlar galip çıktı. Böylelikle 100 sandalyeli Senato'da Demokratlar Başkan Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'ne iki bağımsız senatörün de desteğiyle 51-49'luk üstünlük sağlıyor. Demokrat Parti 1994'ten bu yana ilk defa Kongre'nin iki kanadında birden çoğunluğu elde etti. Senato ve komite başkanlıkları da el değiştirecek. Virginia'da Demokrat rakibi Jim Webb'in sadece 7 bin oy gerisinde kalan Cumhuriyetçi George Allen, oyları yeniden sayım yaptırma hakkını kullanmadı. Siyasi gözlemciler elektronik oy verme makineleiyle yapılan seçimde hata payının çok az olduğunu, Cumhuriyetçilerin sistemi tıkayan parti konumuna düşmek istemediklerini söylüyor.

Kongre'deki tablo, Başkan Bush'un kalan iki yıllık görevi süresinde icra yetkisini kullanma yeteneğini önemli ölçüde kısıtlayacak. Çünkü yasama gücü Demokratlara geçmiş oluyor. Bush'un avantajı ise kanunları veto yetkisi. Ancak Amerikan siyasi geleneğinde Beyaz Saray çok mecbur kalmadıkça bu yetkiyi kullanmıyor. Dolayısıyla yasama ve yürütme farklı partilerin kontrolünde olduğunda, karşılıklı uzlaşma mecburiyeti ortaya çıkıyor. Kongre hakimiyetleriyle yönetime ortak olan Demokratlar, öncelikle Bush'tan Irak konusunda bir zirve toplamasını istiyor. Demokratların Temsilciler Meclisi'ndeki lideri Nancy Pelosi ile Senato'daki lideri Harry Reid, halkın mevcut politikaların değiştirilmesinden yana oy kullandıklarını söyledi. Reid, particiliği bir tarafa bırakıp, ABD'de ve Irak'ta yeni bir yol bulmanın zamanının geldiğini belirtti. Demokratlar bu seneden itibaren Irak'tan ABD askerlerinin kademeli olarak çekilmesini istiyor. Pelosi'yi Beyaz Saray'a davet ederek görüşen Bush, seçim havasını geri bırakıp birlikte çalışma çağrısında bulundu. ABD tarihinde meclis başkanı görevini üstlenecek ilk bayan olan ve partinin liberal-sol kanadına yakınlığıyla bilinen Pelosi de Başkan'la birlikte çalışmayı umut ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious