Bush'a darbe

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Irak'taki Amerikan askerleri gelecek yıl çekiliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de Temsilciler Meclisi, ilk kez, Irak'taki Amerikan askerlerinin gelecek yıl çekilmesini öngören bir yasa tasarısını kabul etti.
Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada tasarıya 212 üye hayır derken 218 üye ise evet oyu kullandı. Tasarı, Irak ve Afganistan'daki savaşlara bu yıl 124 milyar dolar harcanmasını, ancak Irak'taki muharip askerlerin 2008 yılının Eylül ayına kadar ya da Irak hükümetinin belli şartları yerine getirmekte başarısız olması durumunda daha erken evlerine dönmesini öngörüyor.

Az bir oy farkıyla kabul edilen yasa tasarısının, Demokratların hakimiyetindeki Amerikan Kongresinin Senota kanadında da 60 kabul oyu alması gerekiyor. Demokratların yasa tasarısını Senatodan da geçirmesi için 10 kadar Cumhuriyetçi senatörün desteğine ihtiyaçları var.

ABD Başkanı George Bush'un önüne gitse bile imzalaması beklenmeyen yasa tasarısının veto edilmesi durumunda her iki mecliste de üçte iki çoğunlukla kabul edilmesi gerekiyor, ancak bu da mümkün görünmüyor.

Demokratların bu son girişimini "siyasi tiyatro" olarak niteleyen Bush, yasa tasarısı masasına geldiğinde veto edeceğini söylemişti.

Demokratlar, kasım ayında yapılan kısmi seçimlerde kazandıkları zaferin ardından, Irak'tan çekilme takviminin belirlenmesi için artık zamanın geldiğini söylemeye başlamıştı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Amerikan halkının Bush'un başlattığı Irak savaşına inancını kaybettiğini, savaş gerçeğini gördüğünü, ancak Başkanın görmediğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious