Bush'a demokratik darbe

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

ABD’deki Kongre ara seçimi, Bush Yönetimi ve Cumhuriyetçi Parti’nin hüsranıyla son buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlk kadın başkan

Seçmen seks skandalları ve Irak politikası yüzünden iktidarı cezalandırırken Cumhuriyetçi Parti’nin hezimetinde büyük payı bulunan Demokrat Partili Nancy Pelosi, ABD’nin ilk kadın Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Varlıklı bir siyasetçi olan Pelosi, "Limuzinli Demokrat" diye anılıyor.

BUSH yönetimi için referandum olarak görülen ABD’deki ara seçimler iktidardaki Cumhuriyetçilerin hezimetiyle noktalandı. Seks ve yolsuzluk skandalıyla başarısız Irak politikası yüzünden seçmen bu kez muhalefetteki Demokrat Parti’ye destek vermeyi yeğledi. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Demokratlara kaptırırken, Senato’da feci kan kaybetti. 2 yıllık görev süresi kalan ABD Başkanı George W.Bush’un "topal ördek" olduğu tescil edilirken Demokratların bu başarısında büyük payı bulunan Nancy Pelosi oldu.

Seçim sandıklarında gidişatın belli olmasının ardından Demokrat Partili liderler yaptıkları açıklamalarda Bush iktidarını Irak politikasını değiştirmeye çağırdı. Californialı Temsilciler Meclisi üyesi Nancy Pelosi, seçim sonuçlarının halkın 2800 Amerikalı askerin öldüğü Irak’taki politikalardan memnun olmadığını gösterdiğini söyledi. Pelosi, "Bu felaket yolunda ilerlemeye devam edemeyiz. Ve biz de Başkan’a Irak’ta yeni bir yöne ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz" dedi.

LİMUZİNLİ DEMOKRAT

Ermeni lobisine yakınlığıyla tanınan ve sözde soykırım tasarısını genel kurul gündemine getireceğine kesin gözüyle bakılan Nancy Pelosi, ABD’nin çekirdekten yetişme politikacılarından biri. 5 kez Kongre’de görev almış İtalyan asıllı Tommy D’Alesandro’nun kızı olan Pelosi, aynı zamanda liberal görüşleri ve mal varlığından ötürü "Limuzinli Demokrat" olarak anılıyor. 1987 yılında Washington’a gelen, ilk yıllarında AIDS ve Çin’de insan hakları gibi konularla ilgilenen Pelosi, 2002 yılında Temsilciler Meclisi’nde ilk Demokrat azınlık lideri oldu. Cumhuriyetçiler karşısında etkin bir muhalefetin oluşmasının mimarlarından olan ve yasaların engellenmesinde önemli rol oynayan 66 yaşındaki Pelosi’nin çocukluğunda kendisine hediye edilen Cumhuriyetçilerin filli oyuncağını reddedecek kadar Demokrat olduğu öne sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious