Bush'a karşı memnuniyetsizlik artıyor

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

ABD'de yapılan yeni bir kamuyou yoklamasına göre, muhafazakar kesimler arasında Başkan Bush ve Kongre'ye karşı memnuniyetsizlik giderek artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son dönemde özellikle yeni göçmen yasası nedeniyle ağır darbe alan Bush'un göçmenler konusundaki tutumunu onaylayanların oranı sadece yüzde 13 iken, başkanın sınır güvenliği konusundaki tavrını onaylayanlar yüzde 9'da kaldı. "Muhafazakar ve aşırı muhafazakar" kesimlerde de bu oran yüzde 25'in altında çıktı. Göçmenler ve sınır güvenliği konusunda Bush'un aldığı oranın, şu ana kadar bir ABD başkanının aldığı en düşük yüzde olduğu kaydediliyor.

AP ve Ipsos Halkla İlişkiler'in yaptığı ortak bir ankete göre ise kendisini muhafazakar olarak tanımlayanların yüzde 45'i Bush'u başkan olarak beğenmiyor. Ankete göre, Kongre'yi beğenmeyenlerin oranı ise yüzde 65 olarak çıktı.

ABD yönetimi ise anketleri önemsemiyor. Halkın Bush'un performasına karşı duyduğu hoşnutsuzluğu gösteren anketlerle ilgili bir yorum yapan Beyaz Saray basın sözcüsü Scott McClellan, "Amerikan halkı bizim işleri halletmeye yoğunlaşmamızı istiyor ve Başkan Bush da görev süresinin geri kalanında bunu yapacak" dedi.

Ancak muhafazakarlar anketlerin doğruyu yansıttığı görüşünde. Amerikan Muhafazakarlar Birliği Başkan Yardımcısı Bill Lauderback, son anket sonuçlarının Kongre'deki Cumhuriyetçi kanat üyelerinden duyduğu endişeleri desteklediğini ifade etti. Lauderback, anket sonuçlarının Bush'un performansı ile ilgili muhafazakarlar arasındaki genel hoşnutsuzluğu da yansıttığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious