Bush'a sansürcü ödülü

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush ve ABD Savunma Bakanlığına, geçen yıl "ifade özgürlüğü hakkını ihlallerinden" ötürü 2007 Jefferson Muzzle ödülleri verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Thomas Jefferson İfade Özgürlüğünü Koruma Merkezi tarafından ödüle layık görülen Bush yönetiminin, hükümete bağlı bilim adamlarının, özellikle küresel ısınma hakkındaki raporlarını engellemeye ve bazen de sansürlemeye çabaladığı belirtildi.
Merkezin başkanı Robert M. O’Neil, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, belli başlı bilim adamlarının, Bush yönetiminin bakış açısıyla sınırlandıklarını söylemelerinin çok kaygı verici olduğunu belirterek, iklim değişikliğinin, en fazla ihlal ve müdahale edilen alan olması nedeniyle bu konuya odaklanmak istediklerini söyledi.
ABD Savunma Bakanlığının da çoğu Irak ve Afganistan’a asker gönderilmesine karşı yapılan, savaş karşıtı gösterileri düzenleyen örgütler hakkındaki soruşturmaları nedeniyle bu ödüle hak kazandığı kaydedildi.
Merkez, 2003 yılında kurulan Tehdit ve Yerel Gözlem İhbar’ın, savaş karşıtı örgüt üyeleri arasındaki e-postaları izlediğine de dikkat çekti.
Thomas Jefferson İfade Özgürlüğünü Koruma Merkezi’nin bu yıl 16’ncısını verdiği ödülü alanlar arasında, Federal İletişim Komisyonu, Ohio meclisi, Kentucky Valisi Ernie Fletcher yönetimi de bulunuyor.
Ödül, 16 yılda ABD’de 160’dan fazla kişi ya da kuruluşa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious