Bush'a 'Soykırımı tanı' mesajı

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

ABD Kongresi'nde Ermeni tezlerinin baş destekçileri olarak yer alan iki milletvekili, ABD Başkanı George W. Bush'a bir mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mektupta, 24 Nisan tarihinde yayınlanacak Beyaz Saray açıklamasında ''Ermeni soykırımı'' ifadesini kullanmasını istedi.

Demokrat Parti New Jersey Milletvekili Frank Pallone ve Cumhuriyetçi Parti Michigan Milletvekili Joe Knollenberg'in imzasını taşıyan mektupta, ''ABD, insanlığa karşı işlenen suçların hatırlanmadan ve kınanmadan geçip gitmesine hiçbir zaman izin vermemeli'' denildi.

Pallone ve Knollenberg'in mektubunda, ABD'nin ''Ermeni soykırımını'' tanımasının, gelecekte başka soykırımların işlenmesine engel teşkil etmede önemli rol oynayacağı da öne sürüldü.

Ermeniler'in, sözde soykırımın yıldönümü kabul ettiği 24 Nisan tarihinde ABD başkanları her yıl, Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Osmanlı İmparatorluğu döneminde meydana gelen ''trajik olaylara'' işaret eden ve Ermeni asıllı Amerikalılar'ın acısını paylaşan bir açıklama yayınlıyor.

ABD Başkanı Bush, Beyaz Saray'da göreve başladığı günden bu yana, soykırım ifadesini kullanmadı. Bush geçen yılki açıklamasında, ''bütün insanlık için, bizim ve dünyanın hiçbir zaman unutmaması gereken bir trajedi'' ifadesini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious