Bush'dan Aliyev'e barışçı çözüm garantisi

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

İran'la ilgili nükleer krizin devam ettiği bir dönemde Washington'a kritik bir ziyarette bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, ABD Başkanı George W. Bush ile bir araya geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan Bush, ülkesinin İran'a karşı düzenlenebilecek hiçbir operasyonda yer almayacağını söyleyen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'i, "İran problemini diplomatik ve barışçı yoldan çözme arzusu" içinde olduğu

yönünde temin ettiğini söyledi. Bush, " Aliyev'i, İran problemini diplomatik ve barışçı yoldan çözme arzum konusunda temin ettim." ifadesini kullandı.

Bush, Azeri liderle Beyaz Saray'da yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Aliyev'in "gerçekten ilginç bir ziyarette bulunduğunu" söyledi. Bush, "Aliyev ile dünyanın, vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayan, demokrasinin geleceğe açılan yol olduğunu kavrayan modern bir Müslüman ülke görme ihtiyacını konuştuklarını" belirtti.

Bakü'nün, Irak'taki asker katkısını takdir ettiğini belirten Bush, bölgedeki gelişmeler konusunda Azerbaycan'ı bilgilendirmenin kendisi için çok önemli olduğunu ifade etti.

Görüşmede enerji konularını da ele aldıklarını ve Aliyev'in, enerji güvenliği konusundaki vizyonunu takdir ettiğini ifade eden Bush, Ermenistan ile ilişkiler konusunu da ele aldıklarını kaydetti.

Öte yandan Bush, Aliyev'i kızının yarın yapılacak düğünü dolayısıyla tebrik etti.

ABD'nin bölgede enerji güvenliğini desteklemek amacıyla liderlik üstlenmesinden memnuniyet duyduğunu ve böylece Hazar petrolleri ve gaz rezervlerinin uluslararası piyasalara güvenle taşınabileceğini belirten Aliyev ise "Stratejik ortaklık ilişkilerimizin gelecekte güçleneceğinden eminim." diye konuştu.

ABD ile Azerbaycan'ın terörizme karşı savaşta müttefik olduğunu söyleyen Aliyev, bölgede barış ve istikrara katkıya devam edeceklerini belirtti. Aliyev, Başkan Bush ile görüşmesinde temelde Yukarı Karabağ'daki Ermeni işgali konusunu görüştüklerini söyledi

Azerbaycan Devlet Başkanı, Bush'a, görüşmelerin son durumu hakkında bilgi verdiğini ve bölge barış ve istikrarına hizmet edecek barışçı bir çözümün bulunmasından yana umutlu olduğunu ifade ettiğini söyledi. Aliyev, "Bu ziyareti Azerbaycan'ın geleceğe ilerlemesinde önemli bir adım olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious