Bush'un küfürlü çözüm formülü

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Bush, İngiltere Başbakanı Blair'e, 'Suriye, Hizbullah'ın bu b...'una son verdirsin, iş biter' deyince, dünya ABD'nin yaklaşımını en yalın haliyle öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı George W. Bush, St Petersburg'daki G-8 Zirvesi kapsamında katıldığı öğle yemeğinde mikrofonunun açık olduğundan habersiz İngiltere Başbakanı Tony Blair'le samimi bir sohbete dalınca, Ortadoğu'daki krizin "Hizbullah'ın bu b...'a son vermesi ile sona ereceği" sözleriyle ifade ettiği görüşü, yemeği görüntüleyen kapalı devre televizyona yakalandı.

Sıkı dost oldukları bilinen Bush ve Blair'in kimsenin duymadığını sanarak yaptığı sohbette dile getirdikleri samimi düşünceler, mikrofonun azizliği sayesinde en yalın haliyle dünya kamuoyuna yansıdı. Bir yandan yemek yerken bir yandan da Blair'le Ortadoğu'daki krizi tartışan Bush, "Suriye'nin, Hizbullah'ın bu b...'una son vermesini sağlamak gerek, böylece her şey biter" dedi. Bush, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın önümüzdeki günlerde bölgeye gideceğini söyleyince Blair de, Rice'dan önce kendisinin bölgeye gidip "zemini hazırlayabileceği" önerisinde bulundu ve "Eğer Rice giderse başarıya ulaşması gerekir, ben ise yalnızca gidip konuşabilirim" dedi.

Annan'ı çekiştirdiler

Bush ve Blair, Ortadoğu'daki kriz konusundaki tutumu nedeniyle BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı da çekiştirdi. Bush, "Kofi Annan'a ne demeli? Ateşkes olunca her şeyin hallolacağını sanıyor. Kofi'ye (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'a telefon açıp bir şeyler yapmasını söylemek istiyorum. İsrail'i ve Lübnan hükümetini suçlamıyoruz" ifadesini kullandı. Blair de Bush'un Annan'la ilgili düşüncelerini destekleyerek, "Ne sanıyor ki? Lübnan'da her şey iyiye giderse, İsrail ve Filistin'de çözüm bulunursa, Irak doğru yolda giderse, kendisinin başardığını sanıyor. İran'da da durum aynı" diye ekledi.
Bush, zirveye katılan diğer liderlerin çok konuştuğundan da şikâyet etti ve yemekte yapacağı konuşmayla ilgili olarak, "Konuşup bitireceğim. Diğerleri gibi lanet uzun bir konuşma yapmayacağım. Bu adamların bazıları çok uzun konuşuyor" dedi.

Bush, zirveye ev sahipliği yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'ya 8 saatte döneceğini öğrenince de şaşkınlığını, "Sen de mi 8 saatte gideceksin? Ben de öyle. Rusya büyük bir ülke. Eve sekiz saatte gidiyor. Rusya büyük, Çin de büyük" sözleriyle ifade etti.

Bush'un mikrofona yakalanan sözleri, diyet kola içtiğini ve Blair'in hediye ettiği bir kazağı çok sevdiğini de ortaya çıkardı.

Kapalı devre kameralarının elde ettiği görüntüler medyaya dağıtılırken arka plana verilen ses liderlerin sözlerinin duyulmasını engelliyordu. Ancak Bush'un mikrofonu açık kalınca ABD Başkanı'nın sözleri duyuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious