Bush'un tek kozu ekonomi

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Amerika’da Kasım ayında gerçekleşecek Kongre seçimleri öncesi Başkan George W. Bush yönetimi, ülke ekonomisindeki bu gelişmeyi kampanyanın merkezine koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkan Bush, seçimlere bir aydan daha az bir süre kala açıkladığı ekonomik rakamlarla ABD ekonomisinin 2002’den bu yana en düşük bütçe açığını 2006 yılında yaşadığını ön plana çıkardı. Bush, 2004 yılında hedefledikleri bütçe açığını yarıya indirme hedefine de ulaştıklarını belirtti. Amerikan Hazinesi, bütçe açığının bir önceki yıla göre 71 milyar dolar azalarak 248 milyar dolara indiğini açıklamıştı.

Başkan Bush’a göre Hazine rakamları, büyüme hedefiyle uygulanan vergi indirimi politikalarının sonuç verdiğini gösteriyor. Bush, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında "Bu rakamlar, bütçe açığını yarı yarıya indirme hedefimizi nasıl başardığımızı gösteriyor ve biz bunu, planlanan zamandan 3 ay önce gerçekleştirdik" dedi. Rakamların, ekonomik politikaların çalıştığının bir kanıtı olduğunu savunan Bush, ekonomi ve güvenlik konusunun da seçimlerden önce tartışılacak ana konular olduğunu ifade etti.

Bush’un açıklamaları, Cumhuriyetçileri "ekonomiyi pervasızca yanlış yönetmekle" suçlayan Demokratları ise kızdırdı. Uzmanlar ise bütçe açığındaki bu düşüşün, şimdiye kadar ki en büyük düşüşlerden biri olduğuna dikkat çekerken, Bush’un kendisine miras kalan bütçe fazlalıklarını müsrif bir şekilde harcadığını savunuyorlar. Demokratlar aynı zamanda, rakamlar üzerinde oynandığını öne sürerek Bush’u pervasız bir ekonomi politikası izlemekle de suçluyor.

ABD’de 7 Kasım’da yapılacak Kongre ara seçimlerinde Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında büyük çekişmenin yaşanması bekleniyor. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’ndeki seks skandalından sonra ciddi ölçüde puan kaybetmişlerdi. Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Mark Foley, Kongre’de staj yapan erkek lise öğrencilerine cinsel içerikli elektronik postalar gönderdiğinin ortaya çıkmasından sonra istifa etmek zorunda kalmıştı.

Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirebilmeleri için 15 sandalye daha kazanmaları gerekiyor. Cumhuriyetçilerin 231, Demokratların de 201 sandalyesinin bulunduğu 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde bir bağımsız üye bulunuyor. İki üyelik ise boş duruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious