Bush'tan 5 kat fazla maaş alan başbakan

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Dünyada en yüksek maaşı alan Singapur hükümeti bakanları, ücretlerini yüzde 60 oranında arttırarak yıllık gelirlerini 1.26 milyon dolara ulaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parlamentoda kabul edilen yasayla yıllık maaşı 2.05 milyon dolara çıkarılan Başbakan Lee Hsien Loong, yılda 400 bin dolar kazanan ABD Başkanı George W. Bush'tan 5 kat fazla maaş alıyor.

Savunma Bakanı Teo Chee Hean, "Kamu hizmetlerinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için ücretlerimizi özel sektördeki şartlara yakın olmalı. Maaş arttırımı sistemli bir şekilde önümüzdeki yıl iki kez gerçekleşecek. Miktar ise düşündüğümüzden biraz daha az" dedi.

Başbakan Loong, geçtiğimiz ay bakanlar ve yüksek seviyeli memurların yıllık gelirlerinin 1.45 milyon dolar seviyesine arttırılarak özel sektör şartlarına yaklaştırılması gerektiğini açıklamıştı. Loong'un bu açıklaması ülkede yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerine neden olmuş, medyada hükümete yönelik açık mektup ve ilanlar yayınlanmıştı.

Hükümetin bu girişimini "nezaketsizce" bulan Singapurlular maaş arttırımının ülke ekonomisinin iyileşmesine veya hükümetin performansının artmasına bir etkisinin olmayacağını düşünüyor.

Singapur'da bakanların maaşları 1994 yılından beri bankacı, avukat, mühendis, muhasebeci, üretim firmaları çalışanları gibi 48 daldaki mesleklere göre ayarlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious