Bush'tan Afganistan ve Pakistan'a uyarı

Bush'tan Afganistan ve Pakistan'a uyarı.12783
  • Giriş : 16.06.2008 / 15:30:00

ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan ile Pakistan arasındaki sorunun çözüme kavuşması için yardım edebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak Bush, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin sınıra asker gönderme fikrine destek vermedi. Bush, iki ülkenin görüşmeler yapmasını ve Taliban ile mücadele için istihbarat paylaşmalarını istedi.

"Pekçok ortak noktaları var" diyen Bush, "Aşırıların, hareket edebilecekleri güvenli bir yer bulması kimsenin yararına değil. Açıkça istenmeyen bir durum var ortada." şeklinde konuştu. Buna karşılık Bush, Karzai'nin "sınıra asker gönderme" fikrine cevap vermekten kaçındı. Karzai, Taliban ile mücadelede meşru müdafaa hakkına başvurarak, Pakistan topraklarına girebileceklerini ifade etmişti. Karzai'nin endişelerini anlayışla karşıladığını belirten Bush, "Tansiyonu düşürmek için yardım edebiliriz." şeklinde konuştu. ABD uçaklarının geçen hafta Afganistan-Pakistan sınırını bombalaması neticesinde Pakistanlı 11 paramiliter askerin ölmesi, İslamabad-Washington arasındaki ilişkileri daha da germişti.

ABD Başkanı Bush, Avrupa turu çerçevesinde İngiltere'ye gelerek Başbakan Gordon Brown ile bir araya geldi. Basın toplantısında, Brown, İran'ın en büyük bankasının malvarlıklarını dondurulacağını açıkladı. Brown, Avrupalı meslektaşlarının, Londra'yı takip etmeleri için bastıracağını söyledi. Ayrıca Brown, Afganistan'a daha fazla asker göndereceklerini de belirtti. Bush'u "İngiltere'nin gerçek dostu" olarak nitelendiren Brown, Amerikalı liderin, "sabrını ve kararlılığını" övdü. Bu iltifatlara karşılık Bush, Brown için "Teröre karşı sert davrandı. Bunu taktir ediyorum." dedi.

Irak'a ilişkin bir soruya Bush, tarihin kararını yargılayacağını söyledi. Bunun yanı sıra Bush, Saddam Hüseyin'i devirmenin "gerçekten gerekli" olduğunu vurguladı. Bush'a benzer ifadeler kullanan Brown, görev bitene kadar askerleri geri çekmeyeceklerini söyledi.

Bu arada, Savunma Bakanı Des Browne, Londra'nın Afganistan'a daha fazla asker gönderme kararının ayrıntılarını vekillere anlattı. Bakanlık, Afganistan'a 230 mühendis, lojistik çalışanı ve askeri eğitimci göndereceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious