Bush'tan Blair'e İstiklal Madalyası

Bush'tan Blair'e İstiklal Madalyası.12050
  • Giriş : 06.01.2009 / 08:08:00

20 Ocak'ta görevi bırakacak ABD Başkanı, sadık müttefikini onurlandıracak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'nin eski başbakanı Tony Blair'in, ABD Başkanı George W. Bush'tan ''Başkanlık İstiklal Madalyası'' alacağı bildirildi.

ABD'de sivillere verilen en yüksek devlet nişanı olan madalyanın George W. Bush tarafından Tony Blair'e takdiminin gelecek hafta Beyaz Saray'da düzenlenecek bir törende yapılacağı açıklandı.

Başkan Bush'un Beyaz Saray'daki son haftasında, İngiltere'nin eski başbakanı Blair'in yanısıra, Avustralya Başbakanı John Howard ve Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe'ye de birer madalya vereceği belirtildi.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, her üç liderin de ABD'nin sadık müttefikleri oldukları hatırlatıldı.

İngiliz basını, Beyaz Saray'da 13 Ocak Salı günü yapılacak madalya töreninde Blair'e verilecek madalyanın özel olarak yaptırıldığını ve üzerinde yer alacak resim ve sözlerin özenle seçildiğini yazdı.

Blair, daha önce de 2003 yılının temmuz ayında, Irak'ın işgalinden kısa bir süre sonra ABD Kongresi'nin altın madalyasına layık görülmüş, ancak madalyasını almamıştı.

Biri ABD Başkanı, diğeri ise ABD Kongresi tarafından verilen her iki madalya da ABD'de sivillere verilen en yüksek nişanlar olarak kabul ediliyor.
Blair'in, 2003 yılında layık görüldüğü altın madalyasını almakta gönülsüz davranmasının Irak savaşına duyulan tepkilerden kaynaklandığı öne sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*