Bush'tan Çin'e sıcak mesaj

Bush'tan Çin'e sıcak mesaj.15794
  • Giriş : 05.08.2008 / 14:36:00

ABD Başkanı George Bush, Çin ile yakınlaşmaya önem verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Washington Post gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Çin'in Kuzey Kore ve İran'ın nükleer program alanındaki niyetlerini engelleme yönünde gösterdiği çabaları takdire layık bulduğunu belirtti.

Çin'in Olimpiyatlardan önce insan hakları savunucuları ve siyasetçilerin eleştirilerine maruz kalan sıkı güvenlik önlemleriyle ilgili bir soru üzerine Bush, "Çinliler olası bir terör saldırısına karşı aşırı hassaslar. Umarım bölgede güvenliği sağlayarak Olimpiyat oyunlarının ruhunu yansıtırlar ve herhangi bir provokasyon olursa bunu şiddete başvurmadan sağduyulu bir biçimde engellerler" dedi.

"Çinlilerle yakınlaşmanın önemli olduğunu" ifade eden Bush, 8 yıllık başkanlık dönemi boyunca Çin'de insan hakları alanında gelişme sağlanıp sağlanmadığını söylemenin zor olduğunu kaydetti.

Siyasetçi ve insan hakları savunucularının, Tibet sorunu ve Çin'in insan hakları alanındaki tutumu nedeniyle Olimpiyatların açılış törenini boykot etmesi çağrısının hatırlatılması üzerine de Bush, "Oraya gitme nedenlerinden biri de Çin halkına göstermek istediğim saygıdır" diye konuştu.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile insan hakları ve dini özgürlük hakkında samimiyetle konuştuklarını ifade eden Bush, Hu'nun üzerinde bir etki bırakıp bırakmadığı sorusunu, "Kesinlikle dinlediğini düşünüyorum. Bence ilgileniyor" şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*