Bush'tan Kongre'ye tehdit gibi gönderme

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, Irak ve Afganistan'daki savaşların finansmanının bloke edilmesi durumunun uzamasının bedelini askerler ve ailelerinin ödeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyaz Saray'da halka konuşan Bush, "Kongrenin en temel sorumluluğu, ülkemizi korumaları ve düşmanlarımızı yenmeleri için gereksinim duydukları teçhizat ve eğitimi askerlere vermektir. Ama onlar bu sorumluluktan kaçıyorlar ve gelecek haftalarda tavırlarını değiştirmezlerse bu başarısızlığın bedeli, askerlerimiz ve sevdikleri tarafından ödenecek" ifadesini kullandı.

Bush'un bu açıklamayı, her ikisi de Demokratların hakimiyetinde bulunan Temsilciler Meclisi ve Senatonun son haftalarda savaş bütçesini çekilme takvimine bağlayan kanun tasarılarını kabul ettiği bir dönemde yaptığına dikkat çekiliyor.

Bush, bugünkü konuşmasında her iki metni önüne geldiğinde veto edeceğini de söyledi.

Öte yandan, Başkan Bush, ABD Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi'nin Suriye ziyaretini de eleştirdi ve bunun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı tecrit etme çabalarını baltalayan "çelişkili mesajlar" verdiği kaydetti.

Bush ayrıca, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in İran'ın elindeki İngiliz askerleri konusunda Tahran ile anlaşmazlığı barışçı yöntemlerle çözme çabasını desteklediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious